Salon, Oda, Mutfak, Banyo Duvarı Nasıl Silinir ?

Salon, Oda, Mutfak, Banyo Duvarı Nasıl Silinir ?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

Duvar Nasıl Silinir, Temizlenir ?

Titiz bayanlar için pratik bilgileri sunmaya Salon, Oda, Mutfak, Banyo Duvarı Nasıl Silinir, Nasıl Temizlenir ? sorusunun yanıtını çok ayrıntıya girmeden pratik olarak nasıl yapabiliriz kısaca anlatmak istiyoruz. Sizlerde eğer temiz bir ev temiz bir yaşam alanı istiyorsunuz pratik çözüm önerilerimizi takip edebilirsiniz.
Duvar temizliği, evin güzel görünmesi için oldukça önemlidir. Duvarların kirli ve pis olması, ev ne kadar lüks olursa olsun çirkin gösterecektir. Bu yüzden duvarların sık sık temizlenmesi ve lekelerin olmaması gerekiyor. Kış aylarında yanan kalorifer ve sobalar ile duvarların kararması ve leke olmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu duvarları kısa süre içerisinde temizlemeniz gerekiyor. Duvar nasıl silinir diye merak ediyorsanız size pratik bilgiler vermek istiyoruz. Öncelikle evinizin pencerelerini tamamen kapatın. Ardında ein ortasına sıcak su bulunan bir kabı yerleştirin. Böylece içerisinin nemlenmesini sağlayacaksınız. Nemlenme sayesinde duvarlar hafif olarak terleyecek ve kirler yumuşayacaktır. Elinize aldığınız ilaçlı su ile duvarları bir bez ile bastırarak silin. Bu işlemi bittikten sonra daha güzel bir görünüm yakalamak istiyorsanız sizlere nişastalı suyu öneriyoruz. Nişastalı suyun içerisinde süngeri batırarak duvarlarınız yeniden silin. Bu işlem sayesinde duvarlarınız daha güzel bir hale gelecektir. Mutfak duvarlarının temizliği daha önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Çünkü pişen yemekler sayesinde yağlanma ve kir oranı daha fazladır. Bunun içinse sabunlu suya bir kaşık tuz atarak silin.

 

Duvar nasıl temizlenir?

Temizlik işlemine başlamadan önce ilk olarak elektrik süpürgesinin fırçalı ucu ile duvar üzerinde yer alan tozları süpürerek başlarsak temizlik işlemini daha kolay bir şekilde yapabiliriz. Böylelikle duvar üzerinde ki tozu ıslak bez ile silince  tozun duvar üzerinde yayılması probleminin önüne geçeriz. Devamında ıslak olan mikrofiber bez ve deterjanlı su ile duvarlarımızı kolayca silebiliriz. Deterjan kullanımında duvarı aşındırabilecek (çamaşır suyu vb) tarzı deterjanlar yerine duvarları Sıvı Arap Sabunu Kullanarak silmemiz yararlı olacaktır. Silme işlemi sonrasında temiz su ile duruladıktan sonra kurumasını bekliyoruz.

 

Temizlik işleminde son dönemlerde yüzey temizliği yaparken en fazla tercih edilen sünger mopları kullanarak yapabiliriz. Uzun Sap Üzerine takılı sünger mop duvarın üst kısmına zorlanmadan ulaşmayı sağlar. Hazırlamış olduğumuz temiz suyu mop üzerien batırdıktan sonra iyice sıkıp daha sonra boya yapar gibi duvar üzerinde kullanarak duvarı temizleyelim. Leke bırakmaması için dikkat edeceğim en önemli şey mopun çok sulu olmaması  ve sonrasında iyice durulanmasıdır.

 Salon, Oda, Mutfak, Banyo Duvarı Nasıl Silinir ?

Dikkat:Islak bez kullanarak temizlik işlemine başlamadan ilk olarak duvarların silinir olup olmadığına bakmamız lazım. Bu durumu kontrol etmek için öncelikle duvar üzerinde az görünür olan bir bölgede deneme yapmamız temizlik sonrası karşımıza çıkacak daha kötü bir görüntünün önüne geçmemize yardımcı olacaktır. Eğer silme esnasında bez üzerine boya lekesi çıkıyorsa duvarı silmek yerine boyatmak daha mantıklı olacaktır. Silinebilen Su Bazlı Boya ve ya yağlı Boyalar silinmeye, sünger kullanımına uygundur.

Duvar Temizliğinde işimizi kolaylaştırmak istiyorsak oda cam ve pencerelerini kapatarak odanın ortasına kaynar su ile dolu bir kovayı koyarak buhar yardımı ile duvarlarda bulunan kirler ve lekelerin yumuşamasını sağlarız. Odaya koymuş olduğumuz buharı çok aşırı bekletmeden yazımız üst kısmında belirtmiş olduğumuz yöntemler ile temizleme işlemini yapabiliriz.

Duvar üzerinde yer alan temizlenmesi gerekli olan leke yağ lekesi ise su kovasının içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve az yağ çözücü ekleyip, yumuşak bir bez vasıtasıyla silerek yağların kolaylıkla çıkmasını sağlayabiliriz.

 

Alaattin KEŞOĞLU

BİR CEVAP BIRAK