Salvador Dali Kimdir?

Salvador Dali Kimdir?

Kim Kimdir
PAYLAŞ
Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir? Kısa Biyografisi

Salvador Dali Kimdir denilince heykelcilikten, fotoğrafçılığa kadar bir çok alanda aktif olan ama adı yaptığı resimlerde anılan bir büyük ressam akla gelir. Katalanların en önemli ressamlarından birisi olan, yalnızca yaşadığı bölge ile sınırlı kalmayıp dünyanın pek çok yerinde tanınan Salvador Dali ya da asıl ismi ile Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’da dünyaya gelmiş ve 23 Ocak 1989 tarihinde yine İspanya’da yaşama gözlerini yummuştur.

 

Ressamlıkla birlikte aktif yaşantısı içerisinde heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik gibi alanlarla da ilgilenen Dali, Walt Disney ile beraber Destino isimli bir kısa çizgi film yapmış ve bu çizgi film 2003 tarihinde Oscar adayı olmuştur. Kendi yaşamı ve kökeni hakkında verdiği bilgilerde soyunun Mağribilerden geldiğini ve lükse olan düşkünlüğünü Araplardan aldığını söylemiştir.

Ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Dali, 1914 tarihinde annesinin isteği ile özel bir resim okuluna yazılmış, 1919 tarihinde henüz 15 yaşında iken Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açmıştır. 1921 tarihinde annesini meme kanseri nedeniyle kaybeden Dali, annesinin ölümünden bir yıl sonra Madrid’e taşınmıştır.

Salvador Dali Eserleri

Salvador Dali Hakkında Bilgi

Madrid’de bulunduğu dönemde hazırladığı ilk eserlerinde kübizm ve Dadaizm gibi akımları benimseyen Dali, 1923 tarihinde disiplinsizlik nedeniyle geçici olarak okuldan uzaklaştırılmıştır. 1926 tarihinde Madrid’den ayrılarak Paris’e giden, burada Pablo Picasso ile tanışan Dali, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan “Sanat Karşıtı Katalan Manifesto”yu yazmıştır.

Aktif sanat yaşamı boyunca toplamda 1500’den fazla eser veren Salvador Dali, resimlerle birlikte aynı zamanda heykel ve baskı eserler ile kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri de üretmiştir. 1965 tarihinde New York hapishanesine çarmıha gerilmiş bir İsa resmi bağışlayan Dali’nin bu resmi, 1980’li yıllara kadar hapishanede yer almıştır.

1940’lı yıllarda patlak veren İkinci Dünya Savaşı nedeniyle İspanya’dan ayrılarak ABD’ye kaçan Dali, yaklaşık dokuz yıl boyunca burada kalmış, 1942 tarihinde Salvador Dalí’nin Gizli Hayatı isimli otobiyografisini yayımlamıştır. Nitekim, bu dönemde tanışmış olduğu Walt Disney ile beraber Destino, Alfred Hitchcock ile beraber Spellbound gibi projelerin yapımında çalışmıştır. Bu yapımlar aynı zamanda Dali’nin farklı sanat dallarına olan ilgisini de göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK