Sanayi Bitkileri Hangileridir Kısaca

Sanayi Bitkileri Hangileridir Kısaca

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Sanayi Bitkileri Hangileridir

Ülkemizde Sanayi Bitkileri İle İlgili Bilgi

Sanayi bitkileri yetiştirildikten sonra farklı endüstriyel alanlarda işlenen ve sonrasında gıda ile endüstri maddeleri eldesin de kullanılan bitkiler olarak sınıflandırılmaktadır. Ülkemiz bu konuda zengin bir çeşitliliğe sahip olup ekonomide önemli bir değer ifade etmektedir.

 

Sanayi Bitkileri Hangileridir? Kısaca Bilgi

Ülkemizde sanayi bitkileri yetiştiriciliği büyük oranda Ege Bölgesinde yapılmakla birlikte burayı Güneydoğu, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri izlemektedir.

Endüstri Bitkileri, Pamuk Resimleri

Pamuk, son yıllarda düşüş yaşasa da ekimi en fazla yapılan endüstri bitkisi olarak bilinmektedir. Yetişme döneminde yüksek oranda suya ihtiyaç duysa da hasat döneminde fazla yağışlar olumsuz etkilemektedir.

Şeker Pancarı Resimleri, Endüstri Bitkileri

Şeker Pancarı, diğer endüstri bitkilerinden birisi olup ülkemizde ilk üretimi 1926 yılında Uşak ve Alpullu şeker fabrikalarının kurulmasıyla başlamıştır. Hasat sonrasında hemen işlenmeye alınması gerektiği için fabrikalar genellikle yetiştiricilik yapılan alanlarda konuşlandırılır.

Sanayi Bitkileri,Haşhaş Resimleri

Haşhaş, endüstri bitkiler içerisinde oldukça önemli bir paya sahip olan ve yetiştiriciliği devlet kontrolünde yapılan bitkilerden birisidir. Ülkemizde İç Ege olarak adlandırdığımız bölgeler yetiştiriciliğin en fazla olduğu alanlar olup üretilen haşhaşın bir kısmı ihraç edilir ve tohumluk yağ eldesinden sonra farklı sektörlere yönlendirilir.

Endüstri Bitkileri, Çay Bitkisi Resimleri

Çay, hem ülkemiz hem de Dünya genelinde üretim açısından en önemli ekonomik değeri sağlayan ürünler arasında yer almaktadır. Anavatanı Muson Asya’sı olsa da ülkemizde yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Sanayi Bitkileri, Tütün Bitkisi Resmi
Tütün: Ülkemizin toprak yapısı ve iklimi tütün yetiştirilmesi için oldukça uygundur. Bu yüzden Türkiye dünya tütün üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yurdumuzun neredeyse tamamında tütün yetiştirilebilmektedir. Ancak ürün kalitesi ve piyasa faktörleri gibi nedenlerden dolayı tütün üretimi yapılacak yerler devlet tarafından belirlenme yoluna gidilmiştir.  Ülke genelinde yapılmakta olan tütün tarımının yüzde 50 sinden fazla bir miktarı Ege bölgesinde üretilmekte, bu bölgedeki üretimde ise ilk olarak Manisa ili gelmekte, ondan sonra ise Muğla, Uşak, Aydın, İzmir ve Denizli illeri öne çıkmaktadır.

 

Endüstri bitkilerinden tütün ağırlıklı olarak Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgelerinde Yetiştirilmektedir.

Sanayi Bitkileri Ülkemizde Nerelerde Yetişir Video Anlatım


Türk Ekonomisi ve Tarımı Hakkında Bilgilerde Yurdumuzda Yetişen Sanayi Bitkileri Nelerdir ve Yurdumuzda Sanayi Bitkileri Nerelerde Yetişir sizlere kısaca açıklamaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK