Savaş Nedir, Savaşların Sebepleri, Nedenleri Nelerdir

Savaş Nedir, Savaşların Sebepleri, Nedenleri Nelerdir

Nedir- Ne Demek - Sözlük
PAYLAŞ

Savaş insanoğlu var olduğundan beri varlığını ve canlılığını koruyan bir olaydır.

Savaş insanlar arası çıkan anlaşmazlıkların ortaya çıkardığı kötü sonuçların hepsinin geneline denmektedir. İki ülke arasında savaştan bahsederken illa silahların, topların, tüfeklerin, ölülerin ve yaralıların ortalıkta kol gezdiği her gün kanlı haberlerin alındığı bir ortamdan bahsetmeyiz.

 

Savaş aynı zamanda iki veya ikiden çok ülkenin arasında gerçekleşen fikri ve uygulama yönünden zıtlıklar sonucu çıkan anlaşmazlıkların oluşturduğu o soğuk iki ülkenin birbiri ile başta ticaret ve turizm faaliyetlerini kestiği birbirini sürekli sözler ile kınadığı ortamda savaş hatta soğuk savaş demekteyiz.

 

Dünya üzerinde hiç bir savaşın tek bir sebebi bulunmamaktadır. Savaşlar her dönemde sebepler dairesinin getirdiği sonuçlar doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. En son sebep olarak belirttiğimiz çoğu şey aslında bardağın taşma noktası yani o bardağı taşıran son ufak bir damladır ama son damla olması münasebeti ile o savaşın sebebi olarak genel itibari ile anılır fakat bu yanlıştır.

 

Örneğin birinci Dünya savaşının görünürde sebebi Sırp bir kişi tarafından Macar imparatorunun öldürülmesi gibi görünse de bu gerçekte böyle değildir. Bu sadece mermiyi ateşleyen tetiğe dokunmaktır hâlbuki öncesinde silahın güvenliği açılıp mermi silahın ağzına getirilir. Bu benzerlikten yola çıkacak olursak Fransa’da ki inkılaplar açılımlar ve özellikle milliyetçilik akımı ile insanların milliyetçi duygularının pekişmesi ardından bu kan kaynaması bir yerde zaten patlak gösterecek ülkeler birbirine girecekti ki bu Sırp birinin suikastı ile meydana geldi.

 

Savaşlar isterse Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkeler arasında olsun isterse dünyanın en fakir ülkeleri arasında gerçekleşsin taraflar fark etmeksizin savaşa dâhil olan her ülkeyi en az 5 yıl geri götürmekte. Özellikle maddi anlamda silahlara, mermilere hele ki günümüzde uçaklara, bombalara, helikopterlere, insansız hava araçlarına, askerilerin beslenmesine, askerlerin taşınmasında kullanılan araçlara kadar geniş kapsamlı bir maddi zarar söz konusudur. Manevi anlamda da ülkenizin yetiştirdiği en değerli ve en genç subayları, komutanları bu savaş ile kaybetmekle ve ülkenizde bulunan binlerce kişinin ölümü ile yüz yüzedir savaşa giren ülkeler.

 

Yakın zamana gelecek olursak örneğin Türkiye cumhuriyeti askeri pilotu, Türk sınırlarını aşan ve ihlal yapan Rus uçağını düşürmesi ile iki ülke silahlı çatışma anlamında bir savaşın eşiğine geldi. Silahlı bir karşılık aynı şekilde verilmemiş olsa da iki ülke arasında yaşanan gerginlik ve kısa süreli ticari anlaşmalarda ambargo uygulanması

 

Hem Türkiye’nin ihracatına zarar verdi hem de Rusya’da bulunan sürekli turizm amaçlı Türkiye’ye gelen Rus turistlere zarar verdi. Buda bir savaş olmakla beraber, silahlı çatışmadan en büyük farkı ölü sayısının az olması fakat şunu da belirtmek gerekiyor sulh ile sonlanmayan ve devam eden her soğuk savaş yerini her an silahlı ve çok ölümlü bir savaşa bırakabilir.

Savaş Nedir Tanımı Anlamı Hakkında Bilgi

Savaş Sözlük Anlamı

ad
  1. 1. Farklı Devletlerin aralarında bulunan ekonomik, siyasi uyumsuzluklar sebebiyle birbirleri arasında ki siyasi ilişkileri sonlandırıp orduları vasıtasıyla girişmiş oldukları silahlı eylem.
  2.  Bir ülke içerisinde ki siyasal toplulukların ve ya toplum içinde ki farklı sınıfların, etnik kimliklerin yönetimi ele geçirmek için girişmiş oldukları silahlı eylem biçimi. İç Savaş

Siber Savaş Tanımı

Bir devlet tarafından farklı bir devlet tarafından kullanılan bilgisayar ağları (Kurumsal İntranet Ağları) ve bilgisayar sistemlerin, ağlarına büyük ve ağır zarar vermek, sistem işleyişinde kesinti yapmak için yapılan sızma faaliyetine siber savaş denilmektedir.  Ülkeler arasında olduğu gibi bir ülkeye ait STK’lar veya büyük sermaye kuruluşlarına karşı da yapılabilir.

 

Soğuk Savaş Ne Demek

Farklı iki ülke yada ülkeler arasında silahlı kuvvetlerin kullanılmadığı ancak ekonomik, sosyal ve siyasi olarak olarak sürdürülen gerginlik politikası diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK