Alman Milletvekili Sevim Dağdelen Kimdir? Aslen Nerelidir?

Alman Milletvekili Sevim Dağdelen Kimdir? Aslen Nerelidir?

Kısa Biyografiler
PAYLAŞ
Sevim Dağdelen Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Sevim Dağdelen Almanya Duisburg’da 1975 yılında doğmuştur.  Alman Milletvekili Sevim Dağdelen aslen Erzincan’ lıdır . 1997 senesinde liseyi bitiren Sevim Dağdelen sonrasında  hukuk eğitimine Marburg’da başlayıp  sonrasında 1 yıl Avustralya’da eğitim gördü.  Sevim Dağdelen’in  2002’den bu yana  Köln Üniversitesinde eğitimi sürmektedir.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDIF)  ve Verdi sendikası  üyesi olan Dağdelen,  Evrensel gazetesiyle beraber ‘’Tatsacahen’’ ve ‘’Junge Stimme’’ dergilerinde çalıştı.  Alman Milletvekili Sevim Dağdelen Bekar dır.  Alman Milletvekili Sevim Dağdelen Alman  Meclisine ilk olarak Sol Parti’den 2005 senesinde girdi.  Sevim Dağdelen Kuzey Ren Vestfaya eyalet listesinden 3. kez yeniden Bundestag’a girmeyi başardı.

Alman Federal Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’ in Türkiye’ de isminin duyulma sebeplerinden biride  Alman Bild gazetesine verdiği demecinde “Kim Türkiye’de Almanya’daki bir milletvekilini tehdit ediyorsa Almanya’ya giriş yasağı verilmeli, buna Erdoğan da dahil”  demesidir.

Sevim Dağdelen Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Sevim Dağdelen Hanımefendinin Siyasi Kariyerin ide özetleyelim sizlere.

2005 yılında kurulmuş olan Göçmen Kadınlar Birliği isimli STK’nın kurucu üyesi olarak öne çıkmaktadır.. Bu zaman süreci içerisinde çevirmen olarak ve gazeteci olarak ta çalışmıştır. Daha sonra 2008 yılı içinde yapılmış olan seçimlerde Sol Parti Kuzeyren Vestfalya Eyalet Listesi’nden aday olarak Almanya Federal Meclisi’ne seçilerek siyasi kariyerinde hızla yükselmeye başlamıştır. Federal Meclis’in Hukuk Komisyonu ile Avrupa Alt Komisyonu’nda asli üyelik görevlerinin yanında İçişleri ve İnsan Hakları Komisyonlarında da yedek üye görevini yapmaktaktadır. Bunların haricinde , Sol Parti Meclis Grubunda Uyum ve Göç Politikası Sözcülüğü ile Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekilliği görevlerini de sürdürmeye çalışmaktadır.

Sevim Dağdelen Hanımefendi 29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimlerde eyalet listesinin 7. sırasından aday olmuştur ve  delegelerin yüzde 78,3’ünün oylarıyla yeniden aday olarak seçilmiştir.

Biyografi paylaşımımız yararlı olmuştur umarım sizler için.

BİR CEVAP BIRAK