Sıcak Havalarda Cilt Bakımı ve Cildi Güneşten Korumak İçin Yapılacaklar

Sıcak Havalarda Cilt Bakımı ve Cildi Güneşten Korumak İçin Yapılacaklar

Saç ve Cilt Bakımı
PAYLAŞ

Havalar ısındıkça bir çoğumuz cilt problemleri ile karşılaşmaya başlarız. Gerek artan sıcaklıkların etkisi gerekse güneşin cilde vermiş olduğu zararlar yüzünden problemler çıkar karşımıza.

Cildimizi Sıcak Havalardan Nasıl Koruyabiliriz ?

 

Havaların ısınmaya ve yaz aylarının yaklaşmaya başladığı şu günlerde tüm vücut bakımı yanında cilt bakım alışkanlıklarınızı da değiştirmenin zamanı geldi. Kış aylarına oranla her ne kadar cildiniz, bakım hususunda daha avantajlı gibi görülse de sıcak havanında cilt üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır.

 

Cildi Sıcak Havalardan Korumak İçin Ne Yapmalıyız ?

Kış aylarını geride bıraktığımız dönemde kış aylarına özel uyguladığınız bakım teknikleri, artık sıcak havada etkisini yitirmeye başlayacaktır. Havaların değişimiyle birlikte güzellik adına uyguladığınız rutin bakım uygulamalarını da bir kenara bırakın. Bu dönemde öncelikle kışa oranla daha az neme ihtiyaç duyacak olan cildiniz için nemlendiricinizin daha hafif olmasını ve su bazlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Su içmek, sıvı tüketimi, sıcak havalarda cilt bakımı

Yine yaz aylarında daha açık bir giyim tercih edeceğinizi göz önünde bulundurarak, nasır ve sertliklerden kurtulmanız, pedikürle birlikte nemlendirici uygulamalara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca mümkün olduğunca kullanacağınız bakım ürünlerinin bu döneme uygun olmasına dikkat edin.

Yaz aylarında ya da havaların ısınmaya başladığı dönemde artık su tüketimini daha da artırmanız gerekir. Terleyerek sıcak hava etkisinde hızla su kaybeden vücudunuzu tazelemek ve daha canlı tutmak için yanınızda su taşımayı unutmayın. Ayrıca doğrudan güneşe maruz kalmamaya ya da bulunduğunuz konuma göre en az 15 koruma faktörüne sahip güneş kremlerini kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 

Güneşten korunmak için neler yapılabilir?
Güneşin cilde zarar veren etkilerinden korumak için öncelikle cilt tipiniz ile uyumlu koruyucu krem kullanmanız şapka kullanıp gözlük takmanız yararlı olacaktır. Ayrıca sıkı dokulu kıyafetlerden güneşin etkilerinden korunmanıza yardımcı olacaktır.
Cildinizi sıcak havalardan korumak için neler yapmalısınız?
Su tüketiminize dikkat etmeniz ve günlük olarak 8 bardak civarında su içmeniz yararlı olacaktır. Bildiğiniz gibi insan vücut ağırlığının yüzde 60 civarısudan oluşmaktadır. Ve yaş ilerlemeye başladıkça bu oranda azalmaya başlamaktadır. Bu oran azaldıkça da cilt kuruluğu oluşmakta ve ciltte kırışıklıklarmeydana gelmektedir. Cildinizi içerden beslemek ve güneşin etkilerinden korumak istiyorsanız su tüketimine özel bir önem vermeniz gerekmektedir.
Alkol ve kafeinden uzak durunuz
Sarhoşluk veren maddeler dinen yasaklanmıştır ayrıca bir çok uzman doktor ve güzellik uzmanı da alkol tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini söylemektedir. Aşırı olanlarda alkol tüketimi cildin su kaybederek kurumasına ve kırışmasına neden olmaktadır. Fazla miktarda kafein barındıran içecekler tüketimi de stres hormonları üzerinde benzer etki yaparak cildin beslenmesini bozar. Bu yüzden bu maddelerden uzak durmanız sizler için yararlı olacaktır.
Cildinizi Doğru Besleyiniz
Mevsim geçişi dönemlerinde cildinizde meydana gelebilecek bozulmaların önüne geçebilmek için dıştan sağlanacak destekler kadar tükettiğimiz içecekler ve gıdalara da dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı ve parlak bir cilt istiyorsak bol miktarda yeşil sebze ve meyve tüketmemiz yararlı olacaktır. Vitaminleri ilaç olarak değil de doğal yöntemlerle alırsak onlarında cilde büyük bir desteği olacaktır.
En son olarak düzenli yürüyüş yapmanızı, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanızı ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmeniz gerektiğini söylersek yerinde olur. Çünkü cilt problemlerini bir kenara koyun bir çok önemli kronik hastalık ta hareketsizlik ve beslenme hataları yüzünden olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK