Sıkıntılı Evliliği Kurtarma Yolları Nelerdir?

Sıkıntılı Evliliği Kurtarma Yolları Nelerdir?

Aşk ve İlişkiler
PAYLAŞ
Evlilikte Yaşanan Problemlerin Sıkıntıların Çözümü

Eskiden Anneler Kızlarına Derdi ki Gelinliğin Kefenin Olsun Derdi. Yani Gittiğin Evde Öldüğün Güne Kadar Baki Ol Orada Yaşa, Eşinle İyi Ol Derdi..Ancak günümüzde bu durum eskisi gibi sürmüyor..Evlilik kurumu çiftlerin ve var ise çocukların bir arada uyum içerisinde yaşaması, yaşanabilecek tüm sorunlara karşı birlikte göğüs germesi gereken oluşumdur. Son yıllarda şiddetli geçimsizlik vb sebepler ile artan boşanmalar karşısında evlilik kurumunun ayakta kalması, sorunların çözülmesi ve sıkıntılı evliliğin kurtulabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 

Evlilikte Yaşanılan Problemler

Erkek ve kadın açısından bu duruma bakıldığında her iki tarafında alttan alabilecek düzeyde olgunlaşmış olması gerekir. Taraflardan birinin alttan aldığı diğerinin ise doğrudan eşinin üzerine gittiği durumlarda süreç bir süre sonra tıkanacak ve çiftler arasında uyuşmazlıklar başlayacaktır. Yine her iki tarafında da hiçbir konuda alttan almaması ve tamamen kendi kararları doğrultusunda ilerlemesi, evlilik kurumunun daha kısa sürede dağılmasına neden olacaktır.

 

Evlilikte yaşanan sorunların çözümü için öncelikle tarafların yaşadığı sorunları hem kendi penceresinden hem de eşinin gözünden incelemesi gerekir. Bir karar aldığınızda ya da bir sonuca vardığınızda bu düşüncenin her iki taraf açısından da olumlu olup olmadığına ya da aynı duyguların paylaşılıp paylaşılmadığına dikkat edilmelidir.

Evlilik Sorunları

Yuvayı Yıkılmadan Kurtarmak İçin Yapılacaklar

Sıkıntılı giden, dağılmak üzere olan evlilik kurumunun ayakta kalabilmesi için şiddet vb sorunlar olmadığı sürece diğer tüm sorunlara karşı davranış değişiklikleri kabul edilebilir. Genellikle saygı kaynaklı çıkan sorunlarda çiftlerden birisi ya da ikisinin ortak paydada buluşabilmesi için evlilik danışmanlarından yararlanması, sorunların çözümünü hızlandıracaktır.

 

Örneğin, maaş konusunda takıntılı olan bir eşe sahipseniz ve eşinizin maaşı sizden daha az ise, eşinizin yaşayacağı olası aşağılanmış duygusunu hissettirmeden ortadan kaldırabilir, eşiniz fark etmeden üzerinde biriken sorumlulukları paylaşabilirsiniz.

Eşiniz ya da sizin yaşadığı ailevi sorunlarda yine bu sorunları çözebileceğiniz en uygun merci, aile içi toplantılardır. Aileniz ile yaşadığınız sorunlar evinize yansımaya başladı ise öncelikle sorunun kaynağına yönelmeli ve sorunu çözümlemelisiniz.

 

Eşiniz ile fikir ayrılıkları yaşadığınız konularda ortak bir paydada buluşmak her zaman kolay olmayabilir. Bu gibi sorunlar karşısında eşiniz ile gerekli hallerde danışman desteği alarak konuşma yapabilir, anlaşma sağlayamadığınız konularda bireysel hareket etmeyi teklif edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK