Sisli Havada Nasıl Araba Kullanmalıyız?

Sisli Havada Nasıl Araba Kullanmalıyız?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

Taşıt kullanımı artan araç sayısı ve ihtiyaçlar nedeniyle iyice yaygınlaşmakta ve bu durum taşıt kullanımı sırasında güvenli araç kullanımının öneminin daha da artmasına neden olmaktadır. Trafikte seyir halindeyken kendi güvenliğimiz kadar başkalarının güvenliği için de taşıt kullanımında içinde bulunulan mevsim ve yol koşullarına göre hareket etmemiz gerekmektedir.

Özellikle görüş açısını sınırlayan yağmur ve kar yağışı , sis oluşması durumlarında normalden daha fazla dikkatli araç sürmeliyiz.

Sisli Havalarda Araba Kullanmak

Sürücülerin en çok merak ettiklerinin başında Sisli Havada Nasıl Araba Kullanmalıyız sorusu gelmektedir. Görüş açısını aşağı düşüren sisli havalarda dikkatsiz araç şürme neticesinde bir çok trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalarda bir çok vatandaşımız mal ve can kaybıyla karşılaşmaktadır.

Sisli havalarda araba sürmek oldukça zor bir iştir. Görüş mesafesi oldukça kısaldığı için oldukça zordur. Bunun için araçlarınızda sis farlarının olması kesinlikle gereklidir. Sisli havalarda aracın hızı oldukça düşürülmeli ve yola bu şekilde devam edilmelidir.

Çünkü görüş mesafesi azaldığı için önünüzdeki arabayı görünce duramama ihtimaliniz yüksek olduğu için oldukça dikkatli ve yavaş hızla seyir etmelisiniz.

Sis farları karşınızdan gelen araçların sizi daha iyi fark etmesine yardımcı olacaktır. Far ve Stop lambalarınızın iyi bir şekilde temiz olmasına özen gösteriniz. Aracı kullanırken kısa farlarınızı ve sis farlarını yakınız. Burada yapılan en büyük hata uzun farların yakılmasıdır. Uzun farlar yakılınca görüş mesafesi daha kısalacağını iyi bilmelisiniz.

Çünkü sis bulutu bir duvar gibi gözükecek ve sizi tedirgin edecektir. Yapılan diğer hatalı bir durum ise sadece sis farlarının yakılmasıdır. Bu ise karşı taraftan gelen aracın sizin tam olarak fark etmemesine yol açacak ve olası kazalara sebebiyet verecektir.

Sisli havalarda sis bulutu yolu ıslattığı için fren mesafesi uzayacaktır. Bu yüzde hızını oldukça düşürünüz.

Sisli Havalarda Araç Kullanımında Pratik Öneriler

1- Görüşe Uygun Hız Limiti ve Yeterli Takip Mesafesi

Size seyir halinde bulunduğunuz yol için verilen limitlerden belki de daha düşük bir hızla ve uygun takip mesafesi ile ilerlemek gerekebilir. Çünkü sis yüzünden hızınızı normalden daha düşük ayarlamak zorunda kalabilirsiniz. Normal takip mesafesinden yolun durumuna göre 2 veya 3 kat bir mesafe koyabilirsiniz.

2- Araç Farların Bakımı ve Temizliği

Havanın sisli olduğu durumlarda araç farlarının bakımı ve temizliğini yapmadan yola çıkmayın çünkü farlarınızı normalden daha fazla kullanmanız gerekecektir. Sis farlarınız size yardımcı olabilir ancak kısa hüzmeli farları kullanarak önünüzü daha iyi görebilirsiniz. Sisli havalarda arabanızın farlarını normalden daha fazla kullanacağınız için temizliğini ihmal etmemelisiniz. Uzun huzmeli farları yakmak, birçok sürücünün düşündüğünün aksine sisli havalarda alınacak önlemlerden değildir. Aksine kısa huzmeli farları yakmalısınız; çünkü uzun huzmeli farları yaktığınızda önünüzdeki sisli bölge tamamen ışıkla kaplanır ve görüşünüzü engeller. Tüm farlarınızı kapatıp sadece sis farı ile devam etmek yerine sis farları ile araç farlarını kullanarak devam edebilirsiniz.

3- Yol Çizgilerini Takip Etmek doğru bir davranış mı yoksa Yanlış mı?

Havanın sisli olduğu durumlarda yol çizgileri silinmiş olabileceğinden yol kenarında ki işaret çizgilerini takip etmeniz dedaha yararlı olacaktır.

4- Sollama Yapmaktan Uzak Durun

Sollamadan olabildiğinde uzak durun gerekli olmadıkça sollama yapıp bir kazaya davetiye çıkarmayın. Eğer sollamak zorundaysanız korna ve ışık vasıtasıyla diğer sürücüleri uyarın.

5- Dörtlü Flaşörler Ne Zaman Yakılmalı?

Araç seyir halindeyken değil bir sıkıntı ile karşılaştığınızda dörtlüleri yakmanız daha mantıklı olacaktır.

6- Sis Halinde Camları Açın

Bazı durumlarda hava sıcaklığı düşük derecelerde olmuş olsa bile cam açmanız yararlı olabilir. Hem araç camlarının buğulanmasının önüne geçersiniz hemde görüş açısının düşük olduğu yerlerde diğer araçların sesini duyarak daha dikkatli hareket edebilirsiniz.
Kazasız Belasız Sürüş Keyfi Yaşamanız Dileğiyle.
Sisli Havada Araç Sürüş Denemiyim İle ilgili olarak sizlerde görüşlerinizi belirtebilirsiniz.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK