Sivas Gök Medresenin Yapılışı ve Tarihçesi

Sivas Gök Medresenin Yapılışı ve Tarihçesi

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Sivas Gök Medrese Resimleri

Sivas Gök Medrese İle İlgili Bilgi

Sivas Şehri denildiğinde akla ilk gelen şeyler kışın insana buz tutturan soğuk havası ve birde insanı kendinden alıp götüren tarihi eserleri.Türklerin Anadolu Topraklarında ki en önemli yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Anadolu Selçuklu Dönemi eserleri arasında en tanınmışlarından biri olan Sivas Gök Medreseye Anadolu Selçuklunun son dönemlerinde yapılmış olan bir yapıdır.

 

Sivas Gök Medresenin Yapılışı 12 YY son dönemlerine denk gelmektedir. 1271 yılında inşa edilen tarihi yapılardan birisi olan Sivas Gök Medresesi, esas ismi ile Sahibiye Medresesi olarak bilinmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait eserler arasında yer alan bu medrese dönemin en önemli tarihi eserlerinden birisi olarak görülmektedir.

Sivas Gök Medresenin Tarihçesi

Sivas Gök Medresesi ya da bilinen diğer ismi ile Sahibiye Medresesi, Gökmedrese olarak da tanınmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait bir eser olan bu medrese, dönemin en ünlü tarihi eserleri arasında yer alır.

Batı kısmında bulunan giriş kapısında anlatıldığı şekli ile medresenin 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan’a yaptırıldığı görülmektedir. Taç kapı üzerinde Arapça olarak yazılı olan kitabe de şu sözlere yer verilmiştir. “Ulu sultan, yüce şahlar şahı, dünya ve dinin yardımcısı Kılıç Arslan oğlu Keyhüsrev’in devleti zamanında yapılmıştır. Allah devletini daim eylesin.”

Sivas Gök Medrese Resimleri

Yapının genel mimarisine bakıldığında çifte minarenin taç yapısı, süslemeler dikkat çekmektedir. Süslemeler üzerinde 12 tür hayvan başı, yıldız ve hayat ağacı modellemeleri yapılmıştır. Yine medresenin plastik sanatının en önemli temsilcilerinden biri olduğu düşünülmekle birlikte özellikle taç kapı üzerinde mermer malzeme sayesinde ışık gölge sistemi bulunur. 1934 – 1967 yılları arasında müze olarak kullanılan Gök Medresesi, günümüzde pasif konumdadır.

 

Sivas Gök Medrese Tanıtımı Video


Ülkemizin tarihi değerleri hakkında bilgileri vermeye devam edeceğiz. Sizlerden ricamız geçmişini unutmayan bir neslin torunları olarak yarınlara tarihimizi anlatıp onlara bu milletin değerlerine sahip çıkılması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Sivas Gök Medrese Fotoğraf Galerisi

Fotoğraf Kaynakları:
1 – fotokritik. com
2 – google

Sizlerde Sivas Gök medresesi yapılışı, Sivas Gök Medresesi tarihçesi Konularında görüşlerinizi bizimle ve sitemizi takip edenlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK