Sivilceler Nasıl Geçer (Doğal ve Bitkisel Yöntemlerle)

Sivilceler Nasıl Geçer (Doğal ve Bitkisel Yöntemlerle)

Saç ve Cilt Bakımı
PAYLAŞ

Cilt Bakımı konularına Yüzünde sivilce olan ve kurtulmak isteyenler için Ağırlıklı olarak ergenlik ve sonrası dönemde karşımıza çıkan sivilcelerin çözümüne dair kısa ve yararlı bilgiler.

Sivilcelerden Doğal Yöntemlerle Nasıl Kurtuluruz

Ergenlik döneminin en temel sorunlarından birisi olan sivilce, ciltte bulunan yağ oranının artması ve yağ bezelerinin cilde açılan kanallarının tıkanması sonucu oluşan cilt sorunlarından birisidir. Ciltte kötü bir görünüm oluşturan sivilce aynı zamanda kişiyi ruhsal açıdan da olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Sivilceden Kurtulmak için Doğal Yol ve Yöntemler

Sivilce, genel olarak ciltte bulunan yağ bezeleri ve kanalların tıkanması sonucu oluşan bir cilt sorunu olup aynı zamanda makyaj vb ürünlerin iyi temizlenmemesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Ancak buna ek olarak genetik faktörler, stres, sigara, beslenme düzenin de bozukluk, aşırı alkol ve sigara tüketimi de sivilce oluşumunda etkilidir.

 

Halk arasında genellikle acı, baharatlı, yağlı yiyecekler, fast-food ürünlerinin sivilce oluşumunda etkili olduğu söylenir. Bu, doğru bir tanı olup terleme kaynaklı sivilce oluşumunun başlıca nedenleri arasında yer alır.

Cildinize uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerden ilki bir su bardağı kadar nar suyu içerisine yarım su bardağı kadar sirkeyi karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla sivilce olan bölgelere sürün ve yarım saat sonra ılık su ile yıkayın.

Bir diğer adımda iki su bardağı su içerisine 2 çorba kaşığı kadar ıhlamur koyun ve yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın. Ardından karışımı süzüp yumuşak bir havlu yardımıyla cildinize uygulayın.

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Cildinizde ortaya çıkmasını önlemek ve geçmesini daha hızlı hale getirmek için öyle mucize bir çözüm yolu yoktur ancak sizlerin kendi evinizde uygulayabileceğiniz ve önlem almanıza yardımcı olacak bazım çözüm kolaylaştırıcı yöntemler bulunmaktadır.

Sirke: Kokusu bir çok insanın hoşuna gitmese de sirke içeriğinde barındırdığı maddeler sayesinde sivilceye neden olan bakterilerin temizlenmesi konusunda oldukça yüksek etkiye sahip olan bir üründür. Cildinizde bulunan sivilceleri bakterilerden arındırdığınız da daha kısa bir zaman diliminde sivilcelerin büyümesinin önüne geçerek geçmesine yardımcı olur.

Sivilce İçin Sirke Kürü ; 2 Yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı kadar sirkeyi bir birine karıştırın. Hazırladığınız sirkeli su karıımını pamuk üzerine dökerek cildinize sürün ve 10 dakika kadar bir süre kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Hazırladığınız sirkeli su kürünü cildinizde ki sivilceler geçene kadar her gün ve gün içeresinde 4-5 defa kadar tekrar etmeniz yararlı olacaktır.

Patates: Günlük hayatta bir çoğumuzun severek tükettiği patatesin sivilceler konusunda da yararlı olduğunu biliyor muydunuz. Çiğ Patates iltihap önleme ve iyileştirmede yararlı bir gıda maddesidir. İlk olarak çiğ patatesi ortadan ikiye bölün ve daha sonra iç kısmını cildinizde sivilce bulunan kısımlara sürün. Ayrıca katı meyve sıkacağınız bulunuyorsa  suyunu sıktıktan sonra pamuk üzerine dökerek sivilcelerin olduğu bölüme pansuman yapma biçiminde kullanabilirsiniz. Patatesi sürdüğünüz bölge üzerinde 15 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. Artan patates suyunu buzdolabına koyarak 3 gün civarında saklayabilirsiniz. Bu kürü gün içinde 4 veya 5 kez yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Antifungal (Mantar Önleyici) özelliği ile bilinen ayrıca anti bakteriyel bir doğal yağ olan çay ayagı yağından  2-3 damla kadar bir miktarı pamuğun üzerine damlatın ve sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Bu işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü yıkamanıza gerek kalmaz. Uygulama her gün yapılabilir.

 

 

Bu yazımızda sivilceden kurtulmak için doğal kürler, sivilceden kurtulmak için bitkisel çözümler gibi oldukça sık sorulmakta olan soruların yanıtlarını açıklamaya çalıştık. Sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz paylaşımlarımızı sizlere sunmaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK