Sütçü İmam Kimdir Kısaca Hayatı

Sütçü İmam Kimdir Kısaca Hayatı

Kim Kimdir
PAYLAŞ
Sütçü İmam Kimdir Hayatı Biyografisi Hakkında Bilgi

Kurtuluş Mücadelemizde dönüm Noktalarından Biridir Sütçü İmam Olayı. Maraş İlimizde Kurtuluş Savaşını Mücadelesinin Öncüsü Olan ve Mücadele Ateşini Gönüllerde Yakan Sütçü İmam Bir Devrin Zorluk ve Güçlüklerine Rağmen Büyük Dünya Devletlerine Direnen Anadolu Halkının Simgesi Olmuştur.

 

Sütçü İmam Hayat Hikayesi Hakkında Bilgi


Türk Milli Mücadelesi
nde önemli dönüm noktalarından biridir Maraşlı Sütçü İmam tarafından işgalcilere karşı başlatılan mücadele. Türk Ulusunun topyekün işgale hayır deyişinin ilk adımıdır. Sizlere bu yazımızda Sütçü İmanın Hayatı Hakkında Bilgileri kısaca vereceğiz. Daha önceki bilgi notumuzda Sütçü İmam Olayının Hikayesi Nasıldır sorusunun yanıtını vermiştik.

 

Kurtuluş Savaşında Türk Ulusal Mücadelesinin timsali olan Sütçü İmam, Maraş’ın Fevzipaşa (Bektutiye) Semti Hane 112, Cilt 9/1 Sahile 177 de kayıtlıdır, Babası Kireçcioğullarından Ömer Efendi, Annesi Tiyeklioğullarından Emine Hanımdır. 1871 senesinde doğan İmam fukara bir ailenin çocuğu idi. Kendi halinde Uzunoluk Camii’nin imamlığını “Allah rızası” için yapan imam, geçimini de caminin biraz altındaki küçük dükkanında süt satarak tedarik ettiği için İmam olan asıl ismi “Sütçü İmam olarak bilinirdi. 31 Ekim 1919 tarihinde Maraş ilinde düşmana ilk mermisi atan Sütçü imam, düşmanın zorlu mücadeleler sonucunda Maraş ilinden kovulmasından sonra ki süreçte savaş döneminde yapmış olduğu fedakarlıklarının bir mükafatı olarak Maraş Belediyesine odacı alınmış, bu görevin yanı sıra kalede bulunan ve özel günlerde atılan topun idaresi kendisine verilmişti.

Sütçü İmam Türbesi Resimleri

Abdülmecit Efendi halife olduğunda 101 pare top atmak için kaleye çıkmış, ancak daha yarısını atamadan iyiden iyiye ısınan topun içinde bulunan barutun ateş alması neticesi yanmıştır. Meydana gelen olayın hemen ardından Alman Eğitim hanesinde tedavi edilmeye çalışılmış olsa da olayın üzerinden iki gün geçtikten sonra 25 Kasım 1922 tarihinde Hakkın rahmetine kavuştu. Çınarlı Camii Mezarlığına defnedilmiştir. Sütçü İmamın 3 Kız bir erkek çocuğu vardır. Maraşta mücadelenin başlamasına öncü olan o ilk merminin atıldığı Uzunoluk meydanında 1936 tarihinde Dönemin Maraş Belediye başkanlığını yapan Hasan Sükuti TÜKEL tarafından bir abide ve çeşme yaptırılmış, 1977 senesinde da Kıbrıs Meydanında Kurtuluş anıtı yaptırılmış. 1980 Yılından sonra ki süreçte ise Sıkıyönetim Komutanlığının çabaları ile Çınarlı Cami avlusunda bulunan kabri türbe haline getirilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK