Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunların Listesi

Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunların Listesi

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Her milletin kendine has olan bazı gelenekleri vardır, oyunları vardır. Türk Milletinin de kendine has olan ve günümüze kadar gelmiş olan oyunları bulunmaktadır. Birlik ve beraberliğin pekiştirildiği bu oyunlar günümüzde de hala asker davetlerinde, düğünlerde ve yaren gecelerinde, Urfa Sıra Gecelerinde sıklıkla oynanılmaktadır.

 

Tarihte Türklerin Hangi Oyunları Oynamıştır

Türkler, tarih boyunca kültürel anlamda birçok geleneği yaşamış ve sürdürmüş bir toplumdur. Göçebe bir yaşam süren Türk kavimleri, yaşayışları esnasında birçok oyun da oynamışlardır. Bu oyunlardan bazıları, günümüze kadar çeşitli yollar ile aktarılmıştır, kimi oyunlar çeşitli ortamlarda halen oynanmaktadır.

 

Cirit

Yapı olarak Savaşçı bir karaktere sahip olan eski Türklerde, oynanmış ve günümüze kadar hala oynanmaya devam eden oyunlar arasında en önemlilerinden birisi Ata Sporu Cirit’tir. Oyuncuların at üzerinde oynadığı bu oyunda temel amaç at üzerinden düşmeden karşısında ki rakibi attan düşürmektir. Oldukça önemsenen bir oyun olan  Cirit milletimizin savaşçı kimliğini kaybetmeden oyun keyfini tatmasını sağlayan bu oyun milletimizin benliğini yitirmeden güçten kuvvetten düşmeden geçmişin izlerini taşıyan bir oyun olmasından dolayı uzun yıllarca oynanmış ve hala oynanmakta olan bir oyundur.

 

Yedi kiremit

Bu oyun oynanırken yedi tane kiremit üst üste konulur ve oyunda yer alan gruplar sıra ile bu kiremitleri vurarak düşürmeye çalışırlar.  Oyuncularına büyük bir keyif veren bu oyun Türklerin Tarihte Oynadığı oyunlar arasında üst sıralarda yer almaktadır.

 

Hacı yatmaz

Hacı yatmaz oyun oynanışında ortaya ilk olarak bir sopa dikilir ve daha sonra ise oyunu oynayacaklar bu sopanın çevresinde dizilirler. Devamında ise, herkes bir numara alır. Ortada duran bir sayı söyler, bu kişinin söylemiş olduğu sayı kimin sayısı çıkarsa o kişi ortaya geçer ve sopayı havada tutmaya çalışır.

 

Mendil kapmaca

Türklerin Tarihte Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar arasında en çok oynanılanlarından biri olan Mendil Kapmaca oyunu şu şekilde oynanır. İki gruba ayrılmış olan oyuncular alırım veririm ben seni yenerim şeklinde oynayarak ilk başlayacak grubu seçmesi ile başlar. Daha sonra mendili tutan bir kişi mendili havada bekletir gruptan iki kişinin iski okunur ve mendili ilk olarak alan kişi kaçmaya başlar. Sonrasında diğer kişi onu yakalamaya çalışırve yakalanırsa mendil ile ebelenmiş olur.

 

Bir milletin en önemli özelliklerinden biri kültürüdür. Kültürüne sahip çıkmayan bir millet geçmişinden uzaklaşmış olur. Geçmişinden uzaklaşan ise geleceğini kaybeder. Onun için geçmişe sahip çıkarak geleceğe emin adımlarla yürüyün.

BİR CEVAP BIRAK