Tarihteki Dünyaca Ünlü Kadın Matematikçiler ve Matematiğe Katkıları

Tarihteki Dünyaca Ünlü Kadın Matematikçiler ve Matematiğe Katkıları

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Matematik Özlü Sözleri

Bilim dendiğinde genelde akla erkek bilim adamları gelir. Bunun sebebi de kadınların özellikle de eski dönemlerde eğitim alma ve kendini geliştirme gibi imkânlardan oldukça kısıtlı bir şekilde yararlanabiliyor olmasıydı. Yani çok eskiden bırakın bir kadının bilimle uğraşmasını, eğitim bile alsa yeter gözüyle bakılıyordu. Fakat durum her ne kadar böyle olsa da dünya üzerinde bilimle uğraşan pek çok kadın vardır. Özellikle matematik alanında önemli işler yapmış kadın bilim insanları mevcuttur. İşte bazı kadın matematikçiler ve yaptıkları önemli işler.

 

Kadın matematikçiler arasında ilk söyleyebileceğimiz kişi elbette ki oldukça eskilerden 370’li yıllardan Hypatia. Tıpkı babası Theon gibi matematikçi olan Hypatia, Atina’da eğitim aldıktan sonra İskenderiye’ye gelmiş ve orada bi okul açmıştır. Felsefeye de büyük bir ilgi duyan Hypatia İskenderiye’de matematik, felsefe ve astronomi hakkında halka açık, ücretsiz derler vermiştir. Öğrencileri tarafından oldukça sevilen ve örnek alınan bir öğretmen olan Hypatia ile öğrencilerinin birbirlerine yazdıkları bir takım mektuplar günümüze kadar gelmiştir.

Hypatia’nın öğrencileri arasında birçok farklı inanca sahip öğrenciler bulunmaktaydı. İskenderiye psikoposi Cyril tarafından dinsizlik ve şeytanlık gibi sıfatlarla suçlanan Hypatia 415 yılında taşlanarak öldürüldü. Tarihin ilk kadın matematikçilerinden biri olan Hypatia, matematik alanında bilim dünyasına çok öenmli şeyler kazandırmıştır. Hypatia’nın aynı zamanda kimya ve fizik alanında da çok önemli çalışmaları bulunmaktaydı. Bir diğer kadın matematikçi ise birçok zorlukla ve engelle karşılaşmış olan Fransız matematikçi Sophie Germain. Zengin bir ipek tüccarının kızı olan Sophie Germain daha küçük yaşlardan itibaren matematik, felsefe ve dil öğrenmeye karşı büyük bir ilgi besliyordu.

Ünlü Kadın Matematikçiler

Hatta öyle ki küçükken kendi başına Yunanca ve Latince öğrenmeyi başarabilmişti. Kızının öğrenme isteğine daha fazla karşı gelemeyeceğini fark eden babası, en sonunda onu desteklemeye karar verdi. Sophie Germain bir matematik ödevinde, kadın olduğu için ödevinin dikkate alınmayacağını düşündüğü için bir erkek ismi olan M. LeBlanc ismini kullandı ve bu ismi çeşitli yerlerde kullanmaya deavm etti. Sophie Germain’in matematik bilimine yaptığı en büyük katkısı ünlü Fermat Teoreminin çözümüyle ilgili yaptığı bir takım çalışmalardır. Bir diğer kadın matematikçi Ada Lovelace. Ada Lovelace’nin babası şairdi, annesi ise tam bir matematik tutkunuydu.

Ada o kadar zekiydi ve bilimsel yönü o kadar baskındı ki henüz 13 yaşında bir çocukken kendi başına, uçan bir makine tasarlamayı başardı. Ada Lovelence de yine ismini değiştirmek zorunda kalan kadın matematikçilerdendi. O dönemde kadınların bilimsel çalışmalara katılması pek de uygun görülmediği için bilimsel bir dergide yazılarını A.A.B ismiyle yayımlatmak zorunda kalıyordu. Ada Lovelace geliştirdiği bir program sayesinde, bu program günümüze kadar gelerek, ilk bilgisayar programcılarından birisi oldu. Ada Lovelace 37 yaşındayken kanser hastalığı sebebiyle hayata veda etti

Not: Konu içi görseller Matematik canavari net

BİR CEVAP BIRAK