Tavşana Yemek ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tavşana Yemek ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ
Tavşan Yemek ve Tuvalet Eğitimi

Hayvanseverlere Tavşana Yemek ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz.

Tavşanlar, gerek genel görünümü gerekse de insanlar ile olan farklı iletişimi nedeniyle evde rahatlıkla beslenebilen canlılar arasında yer alır. Tavşan bakımı ve beslenmesi konusunda kararsızlık yaşanan en önemli konu ise hiç kuşkusuz tuvalet eğitimidir. Çok az sayıda canlı örneğinde olduğu gibi tavşanlara da tuvalet eğitimi verilmesi mümkün olup, bu konuda sadece kararlı ve doğru adımlar atmanız gerekir.

 

Tavşan bakımı ve beslenmesinde tuvalet eğitimi verilmesi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin, tavşanlar, diğer pek çok canlı türüne oranla çok daha hızlı metabolizma yapısına sahip olup sürekli beslenme ve dışkılama ihtiyacı hissederler. Örneğin, tavşanınız yeşilliklerden çok küçük bir ısırık almış iken sürekli ilerleyen süreçler halinde beslenmeye devam edebilir.

Yine dışkılama sırasında tavşanınız anlık olarak daha fazla dışkı bırakabilir. Bu hem sağlık hem de hijyen açısından rahatsız edici bir durum olmakla birlikte tavşanınıza vereceğiniz eğitim ile dışkılama problemini büyük oranda çözebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken durum, sabırlı olmaktır.

Tavşan Tuvalet Eğitimi

Tavşana Yemek ev Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tavşanlarda özellikle dışkılama sırasında idrar, çoğunlukla yuva ve çevresi ile kendilerini rahat ve güvende hissettikleri alanlara yapılmaktadır. Bu nedenle evinizde hijyen açısından dışkılamada kullanılacak bir kabı hazır tutmanız yararlı olacaktır. Temizlik açısından kolaylık olması için kabın plastik ve mümkün olduğunca geniş ya da temizlenebilir durumda olması yararlı olacaktır.

Tavşanın dışkılama sonrasında ayaklarına ya da vücuduna bulaşma olmaması için dışkılama alanını doğru şekilde konumlandırmak ya da kap içerisine dışkıyı emecek kağıt – havlu gibi araçlar sermek yararlı olabilir. Bu sayede hem koku hem de hijyen sorununu büyük oranda çözebilirsiniz.

Tavşanınıza tuvalet eğitimi verebilmek için dışkılama sonrasında idrarı bir kağıt havlu yardımıyla az miktarda temas ettirerek ilgili dışkı kabı içine bırakın. Ayrıca dışkılamanın olduğu alanı iyice temizleyerek kokunun o alandan dağılmasını sağlayın. Kısa süre sonra tavşanınız yalnızca aynı yere dışkılamaya başlayacaktır. Beslenme konusunda ise benzer şekilde tavşanınızın mevcut durumunu göz önünde bulundurarak ihtiyaç duyacağı besinleri vermelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK