Tek Celsede Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır

Tek Celsede Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır

Aşk ve İlişkiler
PAYLAŞ
Tek Celsede Anlaşmalı Boşanma

Tek Celsede Anlaşmalı Boşanma Sürecinin İşleyişi Nasıl Olmaktadır sıklıkla yanıtını aramaktadır. Son dönemin en çok merak edilen konularından birisi haline gelen anlaşmalı boşanma, hiç istenmeyen bir durum olmasına karşın aile kurumunun zorunlu nedenlerden ötürü dağılması durumunda tarafların herhangi bir engele ya da gecikmeye uğramadan karşılıklı uzlaşması sonucunda boşanmasını sağlamaktadır. Bu süreçte taraflar, birbirlerine ilişkin hiçbir suçlamaya girmeden ve süreci geciktirmeden anlaşma sonucunda oldukça hızlı bir biçimde boşanabilmektedir.

 

Genellikle bu sürecin doğru bir şekilde takip edilmesi ve önceden araştırma yapılarak hazırlanılması gerekir. Daha çok çiftlerin bireysel olarak başvurduğu boşanma davaları, hukuk sisteminde yaşanan bazı sorunlar ve tıkanmalar nedeniyle gecikmekte ve yıllar sürebilmektedir. Boşanma avukatları aracılığıyla yapılan işlemlerde ise süreç çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

 

Taraflar açısından boşanma sürecinin daha hızlı bir şekilde tamamlanması ve herhangi bir gecikme ya da sorun olmadan çözüme ulaşılması için ek konular hakkında önceden anlaşma yapılmış olması gerekmektedir. Tazminat, eşya ya da diğer konularda mevcut bir anlaşmazlık olmaması ve evliliğin üzerinden bir yıl ya da daha uzun süre geçmiş olması durumunda boşanma süreci hızla tamamlanabilir.

Anlaşmalı Olarak Nasıl Boşanabilirim?

Anlaşmalı olarak boşanma davası açılması ve bu prosedür uyarınca gerekli işlemlerin yapılabilmesi için evliliğin üzerinden en az bir yıl geçmiş olması gerekmektedir. Aile mahkemesi tarafından yapılacak anlaşma sonucunda bir yıllık sürecin tamamlanmış olması, anlaşmalı boşanma sürecini başlatacaktır.

 

Anlaşmalı boşanmada çiftler birlikte başvurabileceği gibi bir eşin açacağı davayı diğer eşin kabul etmesi durumunda da gerçekleşebilmektedir. Mahkeme salonunda taraflar daha önceden anlaşmış olmasına karşın hakim tarafından bir kez dinlenmekte ve her iki dinleme sonucuna göre karar verilmektedir.

 

Anlaşmalı boşanma için taraflar arasında hiçbir konuda ihtilaf olmaması ve tüm konular üzerinde tarafların mutabık kalması gerekmektedir. Herhangi bir konuda çiftler arasında anlaşmazlık olması halinde hakim, anlaşmalı boşanmayı kabul etmeyecektir.

 

Bu süreç, anlaşmalı olması nedeniyle yoğunluğa bağlı olarak ortalama 1 – 2 ay sürebildiği gibi daha hızlı da tamamlanabilmektedir. Maliyet ve zaman açısından ise anlaşmalı boşanma sürecinin çok daha avantajlı olduğu görülebilir.

BİR CEVAP BIRAK