Trafik işaretlerinin önemi Nedir Kısaca Özet Olarak

Trafik işaretlerinin önemi Nedir Kısaca Özet Olarak

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ

Günlük yaşantıyı düzenlemek için hayatın her alanında konulmuş olan kurallar vardır. Bu kurallardan en sık karşımıza çıkanlardan biri de trafik kurallarıdır. Trafik kurallarına dikkat edilmemesi durumunda Ölümlü, Yaralamalı ve Maddi Hasarlı Kazalar meydana gelebilmektedir. Trafik kurallarının düzenlenmesinde trafik işaret ve işaretçilerinden yararlanılmaktadır. Bu işaret yöntemlerinden biri Trafik Levhalarıdır. Bu levhalar hem yayalar hemde sürücüler tarafından ortak kullanılmakta olan işaret biçimidir. Trafik düzeninde ortaya çıkabilecek olan karmaşanın önüne geçerek düzenin sağlanması konusunda oldukça yararlı olmaktadır. Ülkemizde ve dünya ülkelerinde trafik işaretlerinin tam olarak yerleşmediği dönemlerde meydana gelen kaza sayısının oranı günümüzdeki oranlara göre oldukça yüksekti. Ülkemizde geçmişe oranla yaygınlaşan trafik levhaları sayesinde kaza oranı azalmaktadır.

 

Trafikte güvenli seyir için hem yayalar hemde sürücüler açısından trafik levhalarının önemli olduğu bir çok nokta bulunmaktadır. Direksiyon başındaki bir sürücü gideceği güzergahta seyir halindeyken yol ile ilgili olarak karşısına çıkacak keskin virajlardan tutunda onarım çalışmalarına kadar bir çok durumu trafik levhaları sayesinde önceden fark ederek duruma göre tedbirini alır ve olası kazaların önüne geçilir. Örnek verecek olursak eğer bir okulun yakınından geçerken gerekli ikaz işaretleri sayesinde hızını düşürebilir, şehirler arası bir yolda hayvan işaretini gördüğünde karşısına çıkabilecek bir hayvan olacağından dolayı duruma göre sür’atini ayarlar vb.

 

Trafik İşaretleri ve Levhalarının Önemi

Trafik İşaretleri Trafiğin güvenli seyri için karayollarının bulvar,cadde ve sokaklarda uyarı amaçlı olarak konulan önlem levhalarıdır.

Trafik işaretlerine uyulması neden önemlidir diye soracak olursanız ,trafik akışının daha güvenli bir biçimde akması ve yaralanma, can ve mal kaybının minumum seviyeye azalması açısından çok önemlidir.

Ülkemizde ve dünyada bu kurallara uyulmaması yüzünden meydana gelen kazalarda can ve mal kaybının artmasında bir çok ocağın sönmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde iyi bilinen bir slogan ile bu yazımıza son noktayı koyuyoruz arkadaşlar

 

Trafik Kurallarına Uyalım Uymayanları Uyaralım…
Kazasız ve güzel günlere.

BİR CEVAP BIRAK