Truva Atı Nedir ? Hikayesi Nasıldır ?

Truva Atı Nedir ? Hikayesi Nasıldır ?

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ
Truva Atının Hikayesi

Mitolojik bir efsane olarak bilinen Truva Atının Hikayesi. Ülkemizin simgelerinden birisi olan ve Çanakkale’de bulunan Truva Atı, oldukça ilginç ve bir o kadarda ilgi çekici bir hikayeye sahiptir. Truva atı, Odysseus’un Truva surlarını aşabilmek ve şehre giriş yapabilmek adına kullandığı tahtadan üretilmiş bir at maketidir. Yaklaşık 10 yıl boyunca süren savaşın, hem askerler hem de taraflar üzerinde oluşturduğu baskı, aynı zamanda ordularında yıpranmasına neden olmuştu.

 

Athena tarafından gerek askeri yönleri gerekse de dehası ile sevilen Odyyssus, planlarına göre Akhalılar’ın savaştan çekileceği görüntüsü verecek aynı zamanda geride büyük bir at bırakacaktır. Odysseus ve yanında yer alan komutanlardan bazıları, atın içerisinde gizlenirken, geride kalan askerler Bozcaada’nın geri kısmına çekilerek dikkat çekmeyecek bir biçimde ortadan kaybolacaktır.

 

Geride kalan bir Akhalılı asker ise Truvalılara yalan söylemek üzere kurgulanmış olan bir planın parçasıdır. Söylenenlere göre tahtadan üretilen bu at, tanrıça Athena’ya sunulmak üzere hazırlanan kutsal bir sunaktır. Bu denli büyük bir yapıda imal edilmesi ve heybetli görünüşü ise Troyalıların onu, şehrin dar kapılarından içeri almasını engellemek üzere yapılmıştır.

 

Truva Atı Hikayesi Hakkında Bilgi

Çanakkale Truva Atı

Hikayenin devamına ve Akhalılı askerin anlatımına göre ise plan, Troyalıların bu atı alarak yakıp yıkması yönündedir. Bu sayede Tanrıça Athena öfkesini Troya’ya yöneltecek, büyük bir yıkım yaşanacaktır. İkinci seçenekte ise Troyalıların bu atı, Troya’ya alması durumunda Athena’nın tüm lütfu Troya’nın üzerinde olacaktır.

 

Bu anlatı sonrasında plan tam da Odysseus’un istediği şekilde ilerlemiş, barış yapmak isteyen Truvalılar, bu söze inanarak atı, Troya’nın içine almıştır. Gece, barış sebebiyle büyük bir kutlama düzenlenmeye, halk ve askerler eğlenmeye başlamıştır. Alkolün etkisi ile Truvalıların kontrolünü kaybetmesi sonrasında Akhalı savaşçılar harekete geçmiş ve Truvalı askerleri avlamaya başlamıştır.

 

Truva şehri, surlara yaklaşan ve zaten içeriden feth edilmiş olan askerler aracılığıyla, büyük bir yıkıma uğrayarak tamamen yakılmış ve yok edilmiştir. Bu hikaye içerisinde Helen, Truva’nın tamamen yıkılmasından sonra Meneolus ile birlikte Yunanistan’a doğru gitmek üzere şehirden ayrılmıştır.

Not: Tarih kokan coğrafyamıza ve tarihi eserlerimize lütfen sahip çıkalım.

BİR CEVAP BIRAK