Türk Milleti ve Medeniyetinde Spor

Türk Milleti ve Medeniyetinde Spor

Genel
PAYLAŞ
Türklerde Spor, Cirit

Türk Milletinde Spor İle İlgili Bilgiler

Türklerde spor: Türk Milleti Spor yapmayı seven bir millettir, göçebe olarak yapdıkları Ortaasya bozkırlarında spor Türkler arasında oldukça yaygındı. Türk Milleti doğası gereği savaşçı ve mücadeleyi seven bir topluluktur Türkler yaratılışları icâbı savaşçı ve mücâdeleci bir topluluktur. Bu arada anane, görenek, örf ve âdetlerine sonuna kadar bağlı ve bu örf adetlerden kolay kolay tâviz vermeyen insanlar olarak bilinen Türkler, sportif alanda yapmış oldukları faaliyetlerde de kendilerini göstermişler ve muvaffakiyet sağlamışlardır. Doğada Vahşî sürüler hâlinde gezmekte olan atları ehilleştirerek harp ve spor vâsıtası olarak kullandılar.

Türk Milletinin Yapmış Olduğu Sporlar İle İlgili Bilgi

Türk Milleti ve Medeniyetinde Spor Hakkında Bilgi

At yarışları: Atlı sporlar ve oyunlar içinde en fazla yapılmakta olanlar Kaçma-kovalama, at üzerinde ok atma, mızrak kullanma, Gökbörü, Kızbörü ve Beyge adı verilmiş olan oyunlar milletimizde az üzerinde oynanan oyunların başında gelir.  Türkler ok kullanmakta ve okçuluk konusunda çok mahirdiler. Onlar için ok ve yay, at kadar değerli sayılmıştır. Ortaasya’daki Türklerin,muvaffakiyet gösterdikleri spor dallarından biri de güreştir. Bunun yanında koşular, cirit, çögende yaptıkları sporların başında gelmekteydi.

Güreşçi Koca Yusuf

Türkler millet olarak  şenlikler, düğünler ve bayramlar gibi zamanlarda spor gösterileri yaparlardı. Osmanlı Devleti döneminde Türkler, Ortaasya’dan gelmiş olan çeşitli spor türlerini yapmayı sürdürmüşlerdir. Osmanlı Sultanları, sporu sevdikleri için çeşitli yerlere spor alanları, bilhassa ok alanı yaptırmışlardır. Dördüncü Murâd Han, dünyânın bir numaralı ok atıcısıydı. Osmanlılar vaktinde güreş çok yaygın bir spordu. O zamanlar tanınmış kişi Türk güreşçileri yetişmiş ve bu güreşçiler Avrupa’da rakip bulamazken, deniz aşırı ülkelere dahi gitmişlerdir.

Türk gibi kuvvetli sözü büyük pehlivanlarımızın yaptığı güreşlerden ortaya çıkmıştır. Osmanlılarda İstanbul’un çeşitli yerlerinde Okçuluk Dergahı, Pehlivanlar Dergahı gibi kuruluşlar, Türklerde sporun ilk resmî kuruluşları olmuştur. O vakitki bu dergahların şeyhleri günümüzdeki Federasyon Başkanı hüviyetini taşımaktaydı. Türkiye’ye ilk defâ çağdaş sporu sokan Fransız Beden Eğitimi Öğretmeni M. Morioux olmuştur.

Okçuluk, Türklerde Okçuluk

Daha sonra 1903 tarihinde kurulmuş olan Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü (BJK) , 1905 tarihinde kurulmuş olan Galatasaray Spor Klübü ile 1907 senesinde kurulmuş olan Fenerbahçe spor kulüpleri Türkiye’nin ilk spor ve futbol kulüpleri olmuşlardır. Cumhûriyetten sonra Türkiye’de hızla gelişen spor, büyük bir sporcu kitlesini içine aldı. Spor faaliyetleri son zamanlarda Gençlik ve Spor Bakanlığınca tertip etmektedir.

Türklerde Atlı Sporlar Video


Türk Milleti ve Medeniyetinde Spor ile ilgili olarak kafanıza takılanlara yanıt vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK