Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler , İcatlar Buluşlar hakkında bilgi?

Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler , İcatlar Buluşlar hakkında bilgi?

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ

Türk milletinin Yapmış Olduğu İcatlar, Buluşlar Hangileridir ve Türklerin İnsanlığa Yaptığı Hizmetler Nelerdir Hakkında Bilgiler Kısaca.

Türk milleti tarih sahnesine çıktığı günden bu güne kadar dünya tarihi, kültürü ve medeniyetine imza atmış olan bir milletdir. Türklerin insanlığa yapmış olduğu hizmetler ve katkıları gördükçü iyi ki Türküm iyi ki bu milletin neferiyim diyeceğine eminim. Geçmişten günümüze kadar Türk Milletince İnsanlığın yararına yapılmış olan hizmetleri gelin birlikte öğrenelim.

Türklerin İnsanlığa Katkıları

  1. Dünya tarihine bakıldığı zaman göz hastalıkları ile ilgili olarak yazılmış olan ilk kitap Ali Bin İsa tarafından hazırlanarak insanlığın yararına kullanıma sunulmuştur.
  2. Hastalıkların tedavi biçimleri ve yöntemleri batı milletlerine Ali Bin Rıdvan tarafından gösterilmiş ve öğretilegelmiştir.
  3. Astronomi alanında büyük çalışmaların altına İmza atan Ali KUŞÇU önemli eserler sunmuştur insanlığın yararlanacağı. Bilim adamları için bilgi kaynağı olmuştur.
  4. Tıbbın babası diyebileceğimiz İbn-i Sina tarafından yapılmış olan araştırmalar aradan geçen 600 yılı aşkın zamana rağmen hala batı toplumlarında temel ders kitabı olarak okutulmaktadır.
  5. Cebir alanında yapmış olduğu çalışmalar ile Newton yöntemini bulmuş olan Ömer Hayyam fizik alanında insanlık tarihine altın harflerle yazılacak büyük hizmetler yapmıştır.
  6. Piri Reis Amerikayı keşfeden günümüz dünya haritasına oldukça benzemekte olan bir haritayı 400 yıl önce çizen iyi bir denizci ve önemli bir coğrafyacı olarak öne çıkmıştır.
  7. Günümüzde Mimari alanda birçok inşaat mühendisi, mimar hala Mimarların üstadı Mimar Sinan eserlerini incelemektedir.

Türk milletinin insanlığa yapmış olduğu hizmetler ve buluşları kısaca özetledik umarım beğenirsiniz.

 

Yada Bunlar dışında Şu aşağıdakileri de ödevlerinizde kullanabilirsiniz.

1. Dünyanın en daha önceki ulusu Türk ulusudur.
2. Beyaz (Ari) ırktan olan Türkler Orta Asya  bölgesinde ilk büyük ve gelişmiş uygarlığı ortaya koymuşlardır.
3. Türkler, demiri ilk kullanan ve Avrupa’ya götüren ulustur.
4. Dünya milletleri arasında tekerleği ilk kullanan millet Türk Milletidir.  Hitit Türkleri Anadolu’ya gelmeden önce, Türkler daha Orta Asya’da iken tekerli savaş arabalarına sahiptiler ve Türk-Çin savaşlarında kullanmışlardır.
5. Orta Asya bölgesinden doğal sebepler yüzünden yapılan göçler yüzünden yurtlarından ayrılan Türk Milleti gitmiş olduğu her yere kendi kültür ve uygarlıklarını götürmüştür.
6. Anadoluya gelen Türkler Hititleri ve Truvalıları; Mezopotamyaya göçeden Türkler Sümerleri; Avrupaya göç eden Türkler ise Etrüskleri teşkil etmişlerdir. Etrüksler ise Roma İmparatorluğunu kuran halktır.
Egeye göç eden Türkler ise Yunanlılardan çok önceden bu bölgede ileri bir muasırlık yaratmışlardır.
7. Atomun parçalanacağını ve bu yolla yok edici bir enerjinin açığa çıkacağını Einstein’dan önce söyleyen, Anadolu’da yaşayan Cabir Bin Hayyan isimli bir Türk bilginidir. (721-805)
8.Aristoteles ve Batlamyus tarafından öne sürülen teorilere itiraz edip dünyanın durağan bir durumda değil dönen bir kütle durumunda olduğunu söylemiş olan büyük Türk Bilgini Biruni bir çok önemli eser sunmuştur.
9. Yoğurt ve kahve kullanımı
10. Barutun savaş alanlarında ilk kez kullanımı
11. Dünya üzerinde yerleşik hayata geçerek göçebe hayata son veren ilk kavimlerden biri olduğu bilinmektedir.

BİR CEVAP BIRAK