Türkan Şoray Kimdir

Türkan Şoray Kimdir

Kim Kimdir
PAYLAŞ
Türkan Şoray Kimdir Hayatı, Boyu, Yaşı Nedir, Nereli, Göz Rengi

Türk Sinemasının Sultan Lakaplı Usta ve Güzel Oyuncusudur. Oynadığı Tüm Sinema Filmleri Gerek Yayınlandığı Dönemde Gerekse Günümüzde Seyircilerin Beğenisini Kazanmış ve Klasikleşmiştir.

 

Türkan Şoray Kimdir, Türkan Şoray Biyografisi

28 Haziran 1945 tarihinde Halit ve Meliha çiftinin çocukları olarak Eyüp İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Türkan Şoray, oyuncu senarist aynı zamanda yönetmen olarak karşımıza çıkan isimler arasından yer almaktadır. Diğer adıyla Türk sinemasının sultanı olarak tanınana Türkan Şoray, gençliğinde oldukça başarılı sahne performans ile herkesi hayretler düşürmüş ve drama adına seyirciyi çoğu zaman gözyaşlarına boğmuştur.

Türkan Şoray Kimdir Hayatı, Boyu, Yaşı Nedir, Nereli, Göz Rengi

1960 yılında bu yana gösterdiği üstün başarıdan ötürü çeşitli ödüller ile şereflendirilmiştir. Bu ödüller arasından altın portakal ödüllerinde 1964 yılında acı hayat adlı filmde gösterdiği başarılı performansı ile em iyi kadın oyuncu, 1968 yılında vesikalı yârim ile en iyi kadın oyuncu, 1987 yılında hayallerim, aşkım ve sen filmindeki başarısı ile en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. 1994 yılında bir aşk uğruna ile en iyi kadın oyuncu ödülü aldığı ödüllerden sadece bir kaçını oluşturmaktadır.

Günümüze kadar toplamda 222 tane filimde rol alan başarılı oyuncu, Türk sinemasına damgasını vuran isimlerin başında yer almaktadır. Kadir inanır ile birlikte rol aldığı Selvi boylum al yazmalım adlı filmde büyük beğeni toplamış ve oyunculuk kariyeri adına oldukça yükselmiştir. Yeşilçam’ın sevilen filmlerinin hemen hemen hepsinde karşımıza çıkan Türkan Şoray, güzelliği ile de odlukça dikkat çeken oyuncular arasında yer almaktaydı. Oyunculuğunun yanında 2012 yılında sinemam ve ben adlı kitabını yazmış ve sevenleri il paylaşmıştır. 2010 yılında sinema benim aşkım adlı program sunuculuğu ile karşımıza çıkmıştır.

Türkan Şoray Kimdir Hayatı, Boyu, Yaşı Nedir, Nereli, Göz Rengi

Türkan Şoray Fiziksel Özellikleri Nelerdir

Türkan Şoray’ın asıl adı : Türkân Şoray

Türkan Şoray Doğum Yeri: Eyüp, İstanbul

Türkan Şoray Doğum Yılı: 28 Haziran 1945 doğumlu ve (Mart 2016 itibarıyla) 70 yaşındadır

Türkan Şoray Kilosu: : 68

Türkan Şoray Metre Olarak Boyu: 1.64

Türkan Şoray Doğal Saç Rengi: Siyah

Türkan Şoray Göz Rengi: Siyah

Türkan Sultan İle ilgili olarak bir çok fiziksel özelliği sizlere açıkladık. Sizlerde Bu güzel ve usta oyuncuya dair görüşlerinizi ve sevginizi yorumlarınız ile paylaşmak ister misiniz ?

 

BİR CEVAP BIRAK