Türkiye’deki Balık Çeşitleri Hakkında Bilgi

Türkiye’deki Balık Çeşitleri Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Türkiye'deki Balık Çeşitleri, Türleri Hangileridir

Sağlığımız açısından çok çeşitli faydaları bulunan, omega 3 bakımından zengin olup aynı zamanda önemli vitamin ve mineralleri içeren balık türleri, haftalık beslenme düzeni içerisinde kendisine mutlaka bir gün yer bulması gereken gıdalar arasında gösteriliyor. Hali hazırda üç tarafı denizlerle çevrili olan ve göllerinde de yetiştiricilik yapılan ülkemiz sahip olduğu birçok balık çeşidiyle büyük bir zenginliği barındırıyor.

 

Türkiye’deki Balık Çeşitlerine dair Bilgi Vermeye Devam edelim. Uzmanlar tarafından sıkça önerilmesine karşın balık tüketim oranlarına bakıldığında sahip olduğu aralık bizim kadar olmasa bile Avrupa ülkelerinin yıllık tüketim içerisinde bizden çok daha önde olduğu görülüyor. Esasen bir kültür olarak değerlendirilen balık tüketimi, Avrupa ülkelerinde yerleşmiş bir anlayış iken ülkemizde sahip olunan zenginliğe karşı henüz yeterince benimsenmemiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sahip olunan kaynaklar sayesinde balık sayısı ve çeşidinde de oldukça geniş bir aralık bulunuyor. Birçok tür açık denizlerde yetiştirilirken bazı türler göllerde yetiştirilmekte ve iç pazara sürülmektedir. Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgilerde ülkemizde balık  çeşitleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Balık Resimleri

Türkiye’deki Balık Türleri Hangileridir?

Acı balık başta Trakya olmak üzere Marmara ve Karadeniz’de yetişen balık çeşitlerinden birisidir. Bitki ve küçük hayvanlar ile beslenen bu balık, ortalama 10 cm’lik bir büyüklüğe ulaşmaktadır. Afangus olarak bilinen balık çeşidi, Ege ve Akdeniz ile iç sularda yaygın olarak yetişirken Akya olarak bilinen çeşit, yine iç bölgelerde yetiştirilmekte, kuzu, lekya ve çıplak gibi isimlerle anılmaktadır.

Anadolu’da en sık tüketilen balık türlerinden birisi olan çamur balığı, kumlu ve sazlık zeminlere yayılış göstermiştir. Ay balığı, Akdeniz başta olmak üzere açık denizlerde ve okyanusta yetişmekte, yakın kıyı bölgelerinde tüketilmektedir. Diğer önemli türlere baktığımızda ise aynalı sazan, bakalyaro, barbunya, berber balığı, berlam ve bıyıklı balık gibi türlerinde olduğu görülmektedir.

Yetişen ya da yetiştiriciliği yapılan tüm türler, iç pazarda yer almasa da yetiştiriciliğin yaygın olduğu alanlarda tüketilmektedir. Bu türler arasında yer alan diğer balık çeşitleri ise bodur yayın, büyükbaş kayabalığı, camgöz köpekbalığı, çaça, çamuka, çizgili orkinos, dağ alabalığı, dere pisisi, dikence ve daha pek çok çeşidiyle sıralanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK