Türkiye’deki Şelalelerin İsimleri Nelerdir ?

Türkiye’deki Şelalelerin İsimleri Nelerdir ?

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Yerköprü Şelalesi Resimleri

Ülkemizdeki Şelaleler Hakkında Bilgi

Türkiye Coğrafyası Hakkında Bilgi vermek isterken ülkemizde bir çok yerde bulunan doğal güzellikler arasında olan şelaleleri sizlere tanıtmadan geçersek hata yapmış olurduk. Yurdumuzun neredeyse bütün bölgelerinde bulundukları yer ile özdeşleşmiş olan Şelale yada diğer söylenişi ile Çavlanlar bulunmaktadır. Öncelikle sizlere Şelale Nedir Kısaca onu açıklayalım. Daha sonra ise ülkemizin en tanınmış şelalelerinin listesini sizinle paylaşalım.

Şelale Nedir Tanımı

Şelale, çavlan ya da çağlayan,Akarsu yatağının, dike yakın bir biçimde âniden düştüğü, suların yüksek bir kesimden dökülüp akmış olduğu yerlere şelale denilmektedir.

 

 

Sıra No- Şelale İsimleri -İi

1 Düdenbaşı Antalya
2 Düden Antalya
3 Kurşunlu Antalya
4 Manavgat Manavgat; Antalya
5 Tortum Erzurum
6 Kapuzbaşı Yahyalı; Kayseri
7 Girlevik Erzincan
8 Güney Denizli
9 Samandere Düzce
10 Güzeldere Düzce
11 Çilo Yusufeli; Artvin
12 Tarsus Tarsus; Mersin
13 Harbiye Hatay
14 Beyazçeşme Gevaş; Van
15 Muradiye Muradiye; Van
16 Bendimahi Van
17 Sarıkayalar Bayburt
18 Gelinpınarı Doğankent; Gümüşhane
19 Günpınar Darende; Malatya
20 Palovit Çamlıhemşin; Rize
21 Ağaran Çayeli; Rize
22 Mençuna Arhavi; Artvin
23 Mulona Ardeşen; Rize
24 Gelintülü Ayder; Rize
25 Sudüşen Yalova

Doğal güzelliklerden biri olan Şelale Nedir Kısaca Açıklamaya çalıştık. Ayrıca Türkiye’nin En Ünlü Şelaleleri hangileridir sorusunun yanıtını verdik.
Ve şimdi bu güzel Şelalelerden 5 tanesini sizlere tanıtmak istiyoruz.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi Resimleri
Van ilimizin Muradiye ilçesine yaklaşık olarak 10 km. kadar bir uzaklıkta, Bend-i Mahi Çayı üzerinde bulunmaktadır. Güzel şelalemizin doğduğu yer sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek dağıdır. Çok yüksek bir mevkiden düşmese de oldukça hoş bir görünümü vardır. Muradiye Şelalesi yaklaşık olarak 15-20 metre civarında ki bir yükseklikten dökülmektedir. Asma köprüsü ve doğal güzelliği ile ilk bahar ile sonbahar mevsimi arasında kalan dönemde halkın rağbet ettiği bir mesire yeridir. Mevsimler Kış Mevsimini gösterdiğinde ise bu güzel şelale donarak tam anlamıyla bir doğal güzellik olarak siz ziyaretçilerini beklemektedir. Van ilinden Doğubeyazıta giderken karayolu üzerinde il merkezine 86 kilometre mesafededir.

Kırk Merdiven Şelaleleri

Kırkmerdiven şelalesi resimleri
Doğunun en güzel şehirlerinden biri olan Tunceli ilimizin Ovacı ilçe sınırlarında bulunmakta olan bu güzel şelale Şelale Munzur Dağlarının olduğu kesimden Mercan Vadisine inmekte olan yamaçlarda bulunmaktadır. Dar ve küçük bir vadide üzerinde akmakta olan bir kaç farklı şelaleden meydana gelmektedir. Gerek doğal çevresi, gerek peyzaj özellikleri gerekse su miktarının bol olması neticesinde ortaya çıkan ilginç ve insanları kendine çeken bir görsellik ortaya koyan  Kırk Merdiven Şelaleleri, Ovacık ilçesi kuzey kesimlerindeki yaylara çıkmak isteyenlerin güzergahlarında ki ilk uğrak yerlerinin başında gelir.

Düden Şelaleleri

Düden Şelalesi Resimleri
Sadece yurt içinden değil dünyanın dört bucağından bir çok turisti kendine çeken Düden Şelalesi yer olarak Antalya il merkezine çok yakın bir mesafede 8 KM uzaklıktadır. Şelale içerisinde bir tane de mağara bulunmaktadır. Bu şelalenin bir güzelliği daha vardır ki o da bu mağaradan yaklaşık 10 KM ileride Lara’dan Akdeniz’e dökülerek başka bir güzelliği daha insanlara göstermektedir.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi Resimleri
Kapsamış olduğu yüzölçümü ile ülkemizin en büyük şehri olan Konya ilimize bağlı Hadim ilçesinde, il merkezine 110 km uzaklıkta olan ve Karaman iline ise 60 km kadar bir mesafede bulunan bu şelale Göksu Nehri üzerinde yer almakta olan oldukça ünlü bir şelaledir. Eğer ki yolunuz düşer de buraya giderseniz eğer piknik yapmadan ve köylülerden meyve almadan dönmeyin derim.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi Resimleri

Gümüşhane ilimize bağlı olan Şiran İlçesi sınırlarında ki Seydibaba Köyü topraklarında yer alan Tomara Şelalesi Şiran ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre bir mesafededir. Su kaynağının tamamı Şelalenin bulunduğu bölümde yer altından çıkmakta ve bu güzel şelale oldukça dik yamaçlardan oluşmaktadır. Fakat ne kadar dik bir yamaçta olsa bile bölge halkı ve ziyaretçiler tarafından piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK