Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar

Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılara Örnekler var mı, Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini anlatan yazı ve makale ile kompozisyon örnekleri bulunuyor mu gibi sizlerden gelen sorular üzerine ülkemizin doğal güzellikleri ile ilgili bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Türkiyeyi Anlatan Kısa Yazı

Ülkemiz sahip olduğu doğal güzellikleri ve eşsiz kaynakları ile bulunduğu coğrafya içerisinde çok değerli bir alanı barındırmaktadır. Bugün, coğrafyamızda pek çok sorun olmasına karşın geçmişten günümüze değin önemini korumayı başarmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya haritası üzerinde Kuzey yarım kürede bulunan, dünyanın en önemli kıtalarından olan Avrupa ve Asya kıtaları arasında önemli ve stratejik bir geçiş noktası oluşturan, üç tarafı denizlerle çevrili, komşularına bakıldığın Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerle sınırı olan bir ülkedir.  Osmanlı Devleti’nin tarih sahnesine veda etmesi ile son döneminde sahip olduğu topraklar üzerine kurulmuş olan ülke 1923 senesinde Cumhuriyetin ilan edilmesi ve yeni bir yönetim biçimine geçilmesi sonucunda günümüzdeki adı olan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” ismini almış ve içinde bulunduğu bölgede bir huzur ve istikrar unsuru olarak öne çıkmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ülkenin yönetim sistemi parlamenter demokrasi, devlet biçimi Cumhuriyet, başkenti Ankara, dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Ülke Birleşmiş Milletler, NATO, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Konseyi gibi önemli kuruluşlara üyedir.

Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara hane sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulmuş olan Türkiye, oldukça önemli bir tarih, kültür, uygarlık ve turizm merkezidir.

Ülkenin toprakları üzerinde ki bir çok bölgede tarihin eski devirlerinden ve ilkçağlardan kalmış olan antik şehirler ve yaşamış olan bir çok farklı medeniyetin izleri mevcuttur. Tarihi istikametten bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum sebebiyle de zengin coğrafi özelliklere sahiptir. 36° – 42° Kuzey paralelleri ve 26° – 45° Doğu boylamları arasında yer alan ülke, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bölgeye ayrılan topraklarında değişik İklim ve bitki örtüsü çeşitleri barındırır.

Daha çok ılıman ve Akdeniz bölgesi ikliminin hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin aksine, ülkenin iç taraflarına ve doğusuna gidildikçe değişen ve sertleşen bir İklim yapısına rastlanır. Bu özellik yerleşim türü, hayat şartları, erişim, ekonomi, tarım, hayvancılık, endüstrileşme gibi bir hayli alanı etkiler. Her bölgenin kendine has tarım ürünleri vardır ve değişik vakitlerde imalat yapılır.

Yönetimsel birim olarak incelendiğinde Ülkemiz 81 şehir, 850 tane ilçe ve 35.000 üzerinde ki sayıda köyden oluşmaktadır ve nüfusuna bakıldığında ülkenin nüfusu 2017 yılı verilerine bakıldığında tahmini olarak 79 milyon civarındadır. Komşu ülkelere ve Avrupa ülkelerine bakıldığında Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye, sahip olduğu bu özellik sayesinde gelecek vaat eden ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke üzerinde yaşamakta olan insanlarınn %99 luk bölümünü Müslümanlar, % 1 lik bölümünü ise Gayrimüslimler oluşturmaktadır. Bu toprakların var olduğu günden beri bir arada yaşayan Müslüman ve Müslüman olmayan halk sulh ortamı içerisinde din ve yürek hürriyetine sahip bir şekilde imanlarını yerine getirebilir, cami, kilise, sinagog gibi mukaddes yerleri ziyaret edebilir.

Anıtkabir Resimleri

Ülke, eğitim açısından bakıldığında cumhuriyetin kuruluşu ile büyük bir atılım göstermiş, okuryazarlık seferberliği ile başlatılan hareket, yaygın eğitim, yeni okullar, çağdaş eğitim ile dünya platformunda yer tutacak bir hal almıştır. Son zamanlarda büyük okuryazar oranı olan Türkiye, 8 senelik temel eğitim, orta öğretim ve yüksek öğretim ile eğitim verir.

Sahip olduğu tüm bu özelliklere ve gelişmiş medeniyetler seviyesini yakalamayı bırakın gelişmiş medeniyetlere insanlığı ve yardımseverliği gösteren bir ülke olarak öne çıkan Türkiye, gelişmek, dünden iyi olmak için yarınlara güvenli ve yeni adımlar atmayı sürdürmekte, sahip olduğu kaynaklarını en iyi ve verimli bir biçimde değerlendirmeye çalışmakta ve her geçen gün dünya gözünde daha güvenli ve iyi bir yere sahip olmaya çalışmaktadır.

Ülkemizin gelişimi ve kalkınmasıyla birlikte yalnızca bu coğrafya da yaşayan insanlar değil aynı zamanda yakın bölgede bulunan diğer ülkelerin gerek kalkınma gerekse de güvenlik alanlarında çok daha huzurlu olduğu görülmektedir.

Bugün 90 yıllık bir geçmişe sahip olan ülke konumunda yer alıyor olsak da geçmişten aldığımız değerler ve diğer Türk devletleriyle birlikte köklü ve çok daha sağlam bağları taşımaktayız. Bu açıdan bakıldığında ülkenin kalkınması ve gelişmesi için el birliği ile ülkemizi desteklememiz ve gelişmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekmektedir.
Türkiyenin Doğal güzellikleri

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzellikleri öyle bir kaç kelime ile anlatma şansımız olmadığını belirtelim. Yurdumuzun hemen hemen her köşesi cennet gibidir. Bu yüzdende her yıl dünyanın dört bir köşesinden gelen milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu güzellikler hangileridir diyecekseniz gelin ufak bir sıralama yapalım ;

Altın beşik düdeni: Toros dağlarının yamaç bölümlerinde bulunan bu mağara ulaşım imkanları ne kadar zor olmuş olsa da gezip görmeye ve ziyaret edilmeye değen devasa boyuttaki sarkıtlar ve yer yer de göllerin bulunduğu bir bölge içinde yer almaktadır. Tırmanma hobisi olanlar için mutlaka ama mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Kapadokya, Ürgüp, Balon

Kapadokya: 600 sene öncesinde etrafında bulunana dağların püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan bir doğal güzelliktir. Vakit içerisinde cevrede yaşan insanların bu lavların içini reyerek oluşturduğu evler vardır. Kapadokya’nın tarihi Hititlerle başlar. Ve Kapadokya ipek yolunun en ehemmiyetli kavşaklarından biridir.

Nilüfer çayı: Bursa’da bulunan ve nilüfer ilçesine ismin veren bu çay 850 metre yükseklikten iki mağaradan çıkar. Nilüfer çayı Bursa’nın su ihtiyacını büyük bir bölümünü karşılar. Evliya çelebi yolcu namesinde bu suyun hiçbir zaman geçit vermediğini yazar.

Karain mağarası: bu mağara Türkiye’nin en tanınmış ve büyük mağarası olarak bilinmektedir. Yapılmış olan kazılar ve araştırmalar sayesinde içinde insanların yaşamış olduğu öğrenilmiştir. Bu insanların günümüzden yaklaşık olarak 50.000 yıl önce yaşadığını uzmanlar belirtmektedir.

Ihlara vadisi: Kapadokya  bölgesine yakın bir bölgede olan 14 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsayan Ihlara vadisi turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Vadinin Hemen Ortasında geçmekte olan Melendiz çayı vadiye çok farklı bir güzellik katıyor. Mısırlı ve Suriyeli rahipler hayatla olan bağlarını kesmek için ıhlara vadisine geliyorlardı. Bu nedenle Ihlara Vadisinin olduğu bölümde bir çok kilise yer almaktadır. 

Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerin isimlerini sıralamamız gerekirse eğer şu şekilde bir sıralama yardımcı olacaktır.  Ulubat gölü, insuyu mağarası, altın beşik düdeni, gizli şehir, damla taş mağarası, hasan keyf, nemrut dağı, pokut yaylası, Kaçkar dağları, Ilgaz dağı, Yanartaş, yazılı kanyon ve kurşunlu şelalesi bulunmaktadır.

Güzel Ülkemiz Türkiye’nin Sahip Olduğu Bu Doğal Güzellikleri Baktığımızda Bir Çok Dünya Ülkesinde Göremeyeceğimizi ve Bizlere Düşenin Bu güzellikleri korumak yarınlara onlara iyi bir şekilde teslim etmek olduğunu söylemek vatandaşlık görevimizdir.

BİR CEVAP BIRAK