Tutumlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Kısaca Yapılacaklar

Tutumlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Kısaca Yapılacaklar

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Siyah önlüklü öğrencilik yıllarında kek ve börek yiyerek kutladığımız Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasında ki cümle içinde geçen bir kelime değildi tutumluluk. Kimilerinin cimrilik ile karıştırdığı tutumluluk aslında cimrilik değil sadece kişilerin ileride ki dönemlerde olası risklere karşı ihtiyati bir pay ayırmasıdır diyebiliriz. Tutumlu olmak çoğu zaman parasal değerler ile ifade edilse de yalnızca para ile sınırlı değildir. Tutumlu olmak maddi varlıklar yanında zamanında iyi değerlendirilmesi, kullanılması açısından önemlidir.

 

Daha Tutumlu Bir İnsan Olmak İçin Yapılacaklar

Tutumlu olmak, paranın, malın ve zamanın doğru şekilde değerlendirilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir. Ancak çoğunlukla cimrilik ile karıştırılan bu durum cimriliğin aksine, hem bugünü hem de yarını düşünmek olarak değerlendirilebilir.

 

Tutumlu insanlar zorunlu durumlarda ya da ihtiyaç anlarında para harcamaktan çekinmez iken cimri olarak tarif edilen kişiler, her harcaması öncesinde gerekli  – gereksiz sorgulamaya girebilir. Tutumlu olabilmek için elinize geçen ya da ihtiyaç fazlası olan paranın ve maddi değerlerin bir kısmını banka hesabınıza yatırabilir ya da uzun vadede yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.

 

Yine maddi varlıklar ya da araçlarda tutumlu olabilmek için öncelikle eşyalara göz atmak gerekir. Giyilen kıyafetlerden ayakkabılara, kullanılan ev eşyalarından araçlara kadar pek çok değerde, ihtiyacın karşılanması ve zaruri bir ihtiyaç doğmaması durumunda yeni alımlar yapmak her zaman israfın artmasına neden olacaktır.

Zaman açısından tutumlu olmak ise zamanı iyi değerlendirmek, planlı hareket etmek ve yaşamakla mümkün olacaktır. Elbette plansız çıkan işler, bu bütünlüğü bozsa da geniş bir pencere de bakıldığında, planlı hareket etmenin mümkün olduğu görülebilir.

Siz siz olun güzel günleri yaşarken bir gün gelip o güzel günlerin sona erebileceğini düşünerek tedbirinizi alın.

BİR CEVAP BIRAK