U Vitamini Faydaları Nelerdir, Ne Kadar Alınmalı?

U Vitamini Faydaları Nelerdir, Ne Kadar Alınmalı?

Sağlık
PAYLAŞ
U Vitamini,Lahana

Genellikle temel bazı vitaminler kadar göz önünde olmasa da insan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan U vitamini, hakkında kısıtlı sayıda bilginin yer aldığı vitaminler arasında bulunur.

Kırmızı ve Beyaz lahana da bol miktarda bulunan, günlük ya da düzenli tüketim içerisinde bu gıda ürünlerine yer verilmesi durumunda vücudun ihtiyacını karşılayan bazı besinler, başta mide ve bağırsak problemlerinde etkilidir.

Genellikle lahana türevi sebzelerin kullanım alanları ve önerilen yönleri değerlendirildiğinde başta bağırsak olmak üzere mide ve sindirim yollarında yaşanan problemlerde etkili olduğu görülmektedir.

Bu kapsamda değerlendirilen U vitamini ise önerilen bu kaynaklar gibi sağlık açısından önemsenmesi gereken düzeyde etkiye sahiptir. Aşağıda U vitaminine ilişkin daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

U Vitamini Yararları Nelerdir? Ne Kadar Tüketilmeli

U vitamini, yukarıda da dile getirdiğimiz gibi kırmızı ve beyaz lahanada bol miktarda bulunmaktadır. Mide ve kolon kanserine karşı önleyici etkiye sahip olan U vitamini, aynı zamanda mide ve bağırsaklarda hassasiyeti azalmakta, dinginlik sağlamaktadır. Genellikle genetik olarak yatkın olan kişilere önerilen bu besinler, ailede daha önce benzeri kanser durumlarının görülmesi durumunda yeterli oranda alınmalıdır.

U vitamini ve yer aldığı lahanaya ilişkin yapılan araştırmalarda ise doğal ortamında yetişmiş, iri ve sarı – beyaz arası görünüme sahip olan lahanaların tüketilmesi önerilmektedir. Ülkemizde daha çok Eylül – Ekim ayları sonrasında ulaşılabilen ve tüketimi önerilen lahana, olgunlaşmamış olması durumunda mide ve bağırsaklarda gaz sancılarına neden olabilmektedir.

Zayıflama yönünde sorun yaşayan kişilere de sıkça önerilen lahana, U vitaminiyle birlikte zayıflamaya yardımcı olmakta, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında kullanılmaktadır. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında taze olarak tüketebileceğiniz dönemlerde haftada bir kez sofralarınızda lahanaya da yer vermelisiniz.

U Vitamini İçeren Besin Maddeleri Şunlardır; Siyah, Beyaz ve Kırmızı Lahananın İçeriğinde Bol Miktarda U Vitamini Bulunmaktadır.

U Vitaminin Faydalarına Bakıldığında En Önemli ve Temel Faydasının Mide ve Bağırsak (Kolon) Kanserine Karşı Koruyucu ve Önleyici Özelliği Bilinmektedir.

Genetik bir problem olarak öne çıkan Bağırsak kanserinde ailesinde bu problem olan kişilere koruma amaçlı olarak U vitamini almaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK