Ubuntu İşletim Sistemi Nedir?

Ubuntu İşletim Sistemi Nedir?

Bilgisayarlar
PAYLAŞ

Özgür ve açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Ubuntu İşletim Sistemi günümüzde daha yaygın bir şekilde tercih edilmekte ve kullanılmakta.  Bugün ağırlıklı olarak kullanılmakta olan Windows işletim sistemi karşısında özellikle özgür ve ücretsiz bir yazılım olması nedeniyle ön plana çıkan Ubuntu, daha geniş bir alana yayılmaya devam ediyor. Linux tabanlı oluşturulan Ubuntu, Linux ve özgür yazılım düşüncesinin tüm bilgisayar kullanıcılarına sunulması hedefiyle ortaya çıkmıştır.

 

2004 yılı Ekim ayında ilk kararlı sürümü ile kullanıcılarla buluşan Ubuntu, masaüstü sürümüyle birlikte bugün 40 milyondan fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Linux sürümleri içerisinde hem bu rakam hem de geliştirici seçenekleri ile en yaygın sürüm olarak bilinmektedir. Ülkemizde genellikle temel kullanıcı seviyesinde tercih ediliyor olsa da kısa sürede resmi kurumlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

 

Ubuntu da kullanılmakta olan yazılımlar, GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak kod kapsamında değerlendirilmektedir. Herkes tarafından özgürce kullanılabilen, geliştirmeye müsait olan aynı zamanda ücretsiz olarak sunulan Ubuntu, kararlı sürümleri ile kısa sürede daha geniş bir kitleye yayılmayı hedeflemektedir.

Ubuntu Sisteminin Ortaya Çıkış Hikayesi

Güney Amerika’lı bir girişimci olan Mark Shuttleworth’e ait Canonical Ltd.’nin sponsorluğu altında geliştirilmeye devam eden Ubuntu, hem bireysel hem de kurumsal olarak tüm kullanıcı kitlesine sunulmaktadır. Doğrudan satış üzeri bir geliri olmamakla birlikte teknik destek sunularak gelir elde edilirken bu model içerisinde elde edilen gelir yine Ubuntu’nun geliştirilmesi üzerine değer kazanmaktadır.

 

Ubuntu, yalnızca söz konusu şirket ya da sponsorluk altında geliştirilmemektedir. Açık kaynak kodlarına sahip olan ve ücretsiz sunulan Ubuntu, dünya genelinde binlerce geliştirici tarafından her geçen gün daha kullanışlı bir hale getirilmektedir. Bu hali ile aynı zamanda daha fazla yazılımcının destek vermeye başladığı Ubuntu, ortalama altı aylık periyotlar içinde yayınlanan yeni sürümleri ile devam ediyor.

 

Yalnızca ana sürüm değil devam eden kullanım alanları içerisinde Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu, Ubuntu Studio ve Mythbuntu gibi sürümlerde geliştirilmeye devam ediyor. Kullanımı, kısa sürede öğrenilmesi ve optimize edilmesi nedeniyle oldukça kolay olup, bol miktarda Türkçe kaynaklarda bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK