Uçağın İcadı, Önemi ve Gelişimi

Uçağın İcadı, Önemi ve Gelişimi

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Solotürk

İnsanlık İçin En Önemli Hava Araçlarının Başında Gelen Uçağın İcadı ve Havacılığın Tarihsel Gelişimini Detaylı İncelemek Yararlı Olacaktır.

Uçağın İcadı, Önemi ve Gelişimi

İnsanoğlun daha önceki çağlardan beri,en büyük hayallerinden biri uçabilmek olmuştur. İlk keşfedilen uçurtmayı uçurmayı malzeme nakli için kullandıktan sonra insanoğlu, insan nakli için de kullanmaya çalıştı.

Uçurtmanın ana vatanı net olarak bilinmiyor fakat uçurtma dünyada en yaygın olarak Çin’de kullanılmaktaydı. İlk kullanılabilir aynı zamanda işe yarayan hava taşıtı ise 1783 yılında buluş edilen sıcak hava hidrojen balonu olmuştur.Uçağın icadı, önemi ve gelişimi de oldukça merak edilen konuların başında gelmiştir.

Uzun uğraşlar sonucu ilk başarılı zeplin ise 1852 yılında Fransız Henri Giffard tarafından üretilmiştir.

Uçağın tarihsel serüveni

Uçağın İcadı

1871 yılında Alphonse Penaud, ilk kez yapısal balanslı model uçağı 11 saniye sürede 40 m civarında uçurarak havacılık tarihinde yeni bir çığır açmıştı. Bu uçağa Planophore ismini vermiştir. Aynı zamanda bu uçak tarihte ilk balanslı uçak kabul edilmiştir. Buna benzer bir oyuncak da Wright kardeşlerin oldukça ilgisini çekmiştir. Ardından bu konuya olan ilgileri yoğunlaşarak artmıştır.

Wilbur ve Orville Wright 1890’da kuşların nasıl uçtuklarını merak ederek başlayıp bu şekilde her uçan şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Berlin’e yakın bir yerde bulunan tepe üstünden planörle uçuş tecrübelerini yapan ve önemli notlar alan Alman mühendis ile Otto Lilienthal’in çalışmaları ile birlikte işe başladılar.

Wright kardeşler ilimi eğitim görmemişlerdir ve liseden sonra yüksek bir okuladevam etmemişlerdir. Fakat buna rağmen uçma alanındaki çalışmalarını hızla ilerletmeye devam ettiler. Model uçaklar, planörler ve uçurtmalar ile yaptıkları deneyler sayesinde de kendilerini bu konuda hızla ilerlettiler ve uçağın önemini vurgulamış oldular.

1903 yılında Wilbur ve Orville Wright ilk motorlu ve kontrol edilebilir bir uçakla uçuşu gerçekleştirdiler.

Uçağın Tarihsel Gelişimi

Havayolu ulaşımının önemi

Uçağın icadından daha önceleri denizyolu ulaşımı ya da karayolu ulaşımı ile araçlar kullanılmaktaydı. Gelişen şartlar vegünümüz teknolojisi ile hava yolu kullanılmaya başlandı ve şimdilerde diğer yollara göre daha hızlı ve kesim çözümler sunuyor. İnsan hayatını kolaylaştırması dışında ekonomiye de büyü katkı sağlayan uçaklar, yük taşımacılığında da büyük bir yükü ortadan kaldırdı.

Uçağı Kim İcat Etti ve Nasıl Bir Tarihsel Gelişim Yaşadı Konusu Hakkında Bilgilere Sizlerde Kendi Görüşleriniz İle Katkıda Bulunmak İster misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK