Uçak Korkusu Nedir ,Neden Olur, Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu Nedir ,Neden Olur, Nasıl Yenilir?

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
Uçak Korkusu

İnsanların hayatında yenemediği yada yenmekte zorlandığı korkuları vardır. Bunlardan biri de bir çoğumuzun yaşadığı Uçak Korkusudur.

Uçak korkusu, hemen herkeste görülebilen sorunlar arasında yer almasına karşın, bazı kişilerde büyük bir korku halini almakta ve yaşamı boyunca etkisi altında tutmaktadır. Uçak fobisi, ilk kez uçağa binildiğinde olabildiği gibi her uçak yolculuğunda görülebilir. Bu sorunu yenmek için, bazı hususlara dikkat edilmesi, devam eden süreç içerisinde uçak fobisinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmaların büyük bir kısmında uçak fobisinin, uçağa binmeden önce kişinin kendi kendine yarattığı kötü algılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Uçağın düşme ihtimali, olası türbülans gibi konular ve çevrenizde anlatılan bazı kötü deneyimler, uçak fobisinin oluşmasına ve artmasına neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir önyargınız olmadan hareket etmeniz gerekmektedir.

Uçak fobisinin yaygın olarak görüldüğü grupta ise mükemmeliyetçi anlayışa sahip olan, stres ile baş etme noktasına başarısız olan kişiler öne çıkıyor. Günlük yaşantısında hali hazırda bu tür konularda sorun yaşayan kişilerin uçak korkusu ile yüzleşmesi doğal olmakla birlikte haberler ve kaza konuları da kişiyi olumsuz yönde etkiliyor.

Uçak Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir

Uçak Korkusu Nedir? Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu herkeste görülebilen bir sorun olması nedeniyle büyük bir problem olarak algılanmamalıdır. Öncelikle bir noktada bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bugün meydana gelen ulaşım kazaları içerisinde en az kazanın yaşandığı yolculuk türünün uçak yolculukları olduğunu bilmelisiniz. Her ne kadar yükseklik ve uçuş şekli korkutucu gibi görünse de uçak yolculuğunun tek başına sizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

Uçak korkusunu yenmek için geliştirebileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Örneğin bir arkadaşınız ya da güvendiğiniz biri ile ilk yolculuğunuzu yapmanız, uçak korkusunu büyük oranda yenmenize yardımcı olabilir. Yine uçakta korku nedeniyle kalp krizi geçirileceği düşüncesinin yanlış olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kimi zaman uçağa binmeden önce alkol almanın ya da ilaç kullanmanın yararlı olacağı söylenmektedir. Bu kısmen kişiye göre değişen bir durum olmakla birlikte kalıcı sonuçlar sunmayacaktır. Uçak korkunuz var ise mümkün olduğunca kalkış ve iniş sırasında sohbet etmeye çalışmanız, dergi ya da benzeri şeyleri okumanız korkuların azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğer Uçak Korkusu Problemini Yendiyseniz nasıl başarılı olduğunuzu bizimle paylaşmak ister misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK