Utangaçlığı Yenmenin Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Utangaçlığı Yenmenin Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

Utangaç bir insan olduğunuzu düşünüyor ve bu sorunu yenmek üzere yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız ilk aşamada profesyonel bir destek almanız çok daha yararlı olacaktır. Elbette utangaç olan birinin bu tür bir konuda bir başkasından yardım alması başlangıçta zor gelebilir. Bu nedenle sizlere sunacağımız bazı öneriler sonrasında kısmen sorununuzu aşabilir, ilerleyen aşamalarda bir uzman desteğine başvurabilirsiniz.

Zaman, zaman hepimiz utangaçlık sorunu yaşamaktayız. Özellikle yoğun ve kalabalık ortamlarda, bir parti sırasında ya da bulunduğumuz ortama kendimizi ait hissetmediğimizde bu sorun çok daha fazla etkili olmaktadır. Utangaçlık hissinin ortaya çıkmasından sonra genellikle görülen davranışlar arasında yalnız başına kalma isteği ve toplumdan uzaklaşmadır. Aşağıda utangaçlığı yenmenin yolları ve yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 

Utangaçlığı Yenmek İçin Hangi Yolları İzlemeliyiz ?

Utangaçlığı Yenmenin Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

İlk aşamada yapmanız gereken utanmanıza ya da bu duygunun açığa çıkmasına neden olan etmeni bulmaktır. Yakın arkadaşlarınızın yanında iken bu his ortaya çıkmıyor ve genellikle yabancı ortamlara girdiğinizde sorun yaşıyorsanız yabancı ortamlarda yaşadığınız olası sorunları ve çekinceleri belirleyin. Örneğin eleştirilme korkusu ya da alay edilme hissi sizi rahatsız ediyor ise bu yönde gelebilecek soru ve davranışlara karşı önceden önleminizi alın.

 

İkinci aşamada size göre güçlü olan yönlerinizi geliştirmeye ve özelikle kendinize güvendiğiniz konularda adım atmaya çalışın. Örneğin sunum yapmanız gerekiyor ve bu konuda sorun yaşıyorsanız birkaç arkadaşınıza rica ederek yapay bir topluluk önünde sunum yapın. Bu yeterli olmuyor ise tekrar, tekrar olası sorun ihtimallerini göz önünde bulundurarak görevinize hazırlanmaya çalışın.

 

Genellikle pek çok insanın yaşadığı en temel sorun ne diyecekler korkusudur. Çevreniz, aileniz, akrabalarınız ya da komşularınız ile zaman, zaman sorunlar yaşıyor ve sürekli eleştiri alıyor olabilirsiniz. Size göre yöneltilen eleştirilere objektif bir bakış ile yaklaşarak gerekli olan ya da size iyi yönde etki edecek olanları kabullenin ve diğerlerine karşı dik bir duruş sergileyin. Bu aşamada sizi rahatsız eden bir sorunu açık bir şekilde dile getirmekten çekinmeyin. Eğer davranışlar sizi incitiyor ise karşınızdaki kişilere bunu açık bir şekilde söyleyin.

BİR CEVAP BIRAK