Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Anlaşılır? Çözümü Var mı?

Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Anlaşılır? Çözümü Var mı?

Sağlık
PAYLAŞ
uyku apnesi nedir, çözümü var mı

Günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alan uyku apnesi, kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkilemesi nedeniyle dikkat çekmekte ve önemsenmektedir. Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun durması nedeniyle ortaya çıkan, uyku düzeninin tamamen bozulması, kişinin yaşam kalitesiyle birlikte ruhsal durumunun da etkilenmesine neden olmaktadır.

 

Sınıflandırmaya bakıldığında uyku apnesinin, uyku sırasında hava akımının ortalama 20 saniyelik süre içerisinde normal değerlerin altına düşmesi ile oluştuğu görülür. Bu süre içerisinde kanda yer alan oksijen oranı azalırken karbondioksit oranında artış meydana gelmektedir. Ortaya çıkış şeklinde ise sinir sistemi ya da solunum yollarında meydana gelen problemlerin etkili olabildiği bilinmektedir.

 

Uyku apnesi tek başına uyku düzeninin aksamasına neden olmamakla birlikte beraberinde bazı olumsuz etkileri ortaya çıkarır. Bu etkiler arasında horlama, aşırı sinirlilik, sabah saatlerinde görülen baş ağrıları, konsantrasyon kayıpları önemli yan etkiler olarak dikkat çekmektedir. Hastalığın dikkate alınmaması durumunda başlarda yalnızca uyku düzeninde yaşanan bozulmalar ölüme kadar gidebilmektedir.

 

Uyku Apnesi Etkisi ve Çözüm Yolları

Uyku apnesi genellikle ilk anda kişi tarafından fark edilmeyip daha çok yan etkilerden şikayetçi olunması nedeniyle teşhis edilmektedir. Uyku apnesi etkisinde ortaya çıkan yukarıda sayılı sağlık sorunlarına ek olarak felç, kalp krizi, düzensiz kalp atışları gibi farklı sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastalığın belirtilerini görmeniz durumunda mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekir.

uyku apnesinin nedenleri

Uyku apnesinin etkisi altına aldığı gruba baktığımızda erkekler, horlama sorunu olanlar, yaşlı ve çocuklar ile bayanlar gibi tüm grup içerisinde etkin olduğu görülür. Nispeten kadınlara oranla erkekler de daha sık karşılaşılan uyku apnesi, çocuklarda geniz eti ya da bademciklere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımıyla birlikte aşırı kilo problemi, kalp ve damar sorunları da etkili olabilir.

uyku apnesi resmiUyku apnesinin tedavisinde öncelikle EKG kayıtları alınmakta, beden fonksiyonları incelenmektedir. Mevcut bir sağlık sorunu var ise bu sorunun çözümüne yönelik önlemler alınırken solunuma yardımcı olan cihazlar kullanılarak uyku sırasında nefes alışverişinin belirli bir düzen içerisinde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

 

İşte uyku apnesi için evde hazırlayabileceğiniz bir kaç çözüm önerisi.

1.Bal

Bal uyku apnesi probleminin tedavisi konusunda oldukça faydalıdır. Bal sahip olduğu anti-inflamatuar özellikleri sayesinde solunum yollarını tıkanma oluşmasına neden olan boğaz şişliği problemini azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında uyku apnesinin en fazla karşılaşılan belirtilerinden biri olan horlamayı da önleme konusunda yardımcı olur.

Bal belirttiğimiz yararlarının yanında uyku ve rahatlamayı da teşvik etmekte, vücut ağırlığının korunması ve obezite probleminin önlenmesi içinde yararlıdır. Uyku apnesi tedavisi konusunda atılacak adımların başında kilo vermek gelmektedir bunu da belirtelim.

  • Bir bardak sıcak suyun içine 1 çorba kaşığı kadar bal ekleyin ve uyumadan önce bu karışımı için.
  • Bir diğer çözüm yöntemi olarak bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ve karabiber tozu karıştırın. Uyumadan önce hazırladığınız bu karışımı yavaş yavaş için.
  • Kilo vermek için günlük olarak sabahları uyandığınızda aç karnına 1 bardak suya 1 çorba kaşığı bal ve yarım limonu sıkarak suyunu karıştırarak içiniz.

2.Papatya

Uyku apnesi probleminin çözümü için bir başka yararlı tedavi yöntemi ise papatyadır. Papatya kasları ve sinirleri dinlendirerek uykuya teşvik eden kimyasallar içermektedir. Papatya Sahip olduğu anti-inflamatuar özellikleri sayesinde horlama problemine neden olan solunum yollarının tıkanmasından kurtulmanız içinde faydalı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK