Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Hangileridir Merak Edenlere?

Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Hangileridir Merak Edenlere?

Sağlık
PAYLAŞ

Vücudumuz, sağlıklı gelişim ve işleyiş adına hem vitamin hem de minerallere ihtiyaç duymaktadır. Yeterli oranda beslenen, dengeli ve düzenli bir yaşamı benimseyen kişilerde dahi vitamin eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Bu eksiklik kimi zaman tüketim alışkanlıklarının hatalı olması ve tek tip beslenme şeklinin benimsenmesi nedeniyle ortaya çıkarken kimi zaman bir hastalık etkisinde de görülebilir.

 

Vitamin eksikliği ise başlı başına takip edilmesi ve mutlaka giderilmesi gereke önemli bir sorundur. Vitamin eksikliğinde vücudumuzda hem organların işleyişi hem de dışa karşı savunmada ciddi sorunlar görülmektedir. Bugün pek çok hastalığın temelinde yine vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları yer almaktadır.

 

Peki, vitamin eksikliğine karşı ne yapmalıyız? Hangi vitaminlerin eksikliğinde ne gibi etkiler yarattığını nasıl bilebiliriz. Sizler için aşağıda derlediğimiz bilgilerde vitaminler ve eksikliklerinde ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarına değineceğiz. Ancak bu önerilerin geçici olduğunu ve mutlaka bir uzman desteği almanız gerektiğini unutmayın.

 

Vitamin Eksikliğinde Karşılaşılan Hastalıkları Tanıyalım?

Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın ilk sırrı dengeli ve düzenli beslenmektir. Hali hazırda beslenme düzenine ve yaşam şekline dikkat etmeyen bireylerin, sağlıklı bir kuşak oluşturması mümkün değildir. Bu yalnızca yetişkin bireyler için değil aynı zamanda çocuklar için de geçerli olup, vücut gelişimi ve zeka seviyesi ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle vitamin eksiklikleri göz ardı edilmeden giderilmelidir.

 

A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar arasında cilt problemleri, cildin aşırı kuruması, tansiyon sorunu, sinir sistemi problemleri ile sindirim sorunları ortaya çıkmakta, halsizlik görülmektedir.

 

B vitamini eksikliğinde dolaşım, sinir ve sindirim sistemi rahatsızlıkları yanı sıra halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca B12 vitamini eksikliğinde Alzheimer gibi vakaların görülme sıklığı daha fazladır.

 

C vitamini eksikliğinde görülen sorunlar arasında kas problemleri yanı sıra ağız ve diş sağlığında problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca halsizlikle birlikte vücut direnci de düşmektedir.

 

D vitamini eksikliği sonucunda , başta kemik gelişimi olmak üzere diş ve diş eti problemlerine neden olmakta, aynı zamanda raşitizm gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

 

E vitamini eksikliğinde halsizlikle birlikte erken yaşlanma belirtileri görülmekte, cildin kendini yenileme hızı büyük oranda düşmektedir.

Hangi Vitaminin Eksikliğinin Etkileri Nelerdir açıklamaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK