Whatsapp Nedir? Neye Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Nedir? Neye Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Cep Telefonları
PAYLAŞ

Akıllı Telefonlarda En Fazla Kullanılan Uygulama Whatsapp bir çoğumuzun vazgeçilmezleri arasındadır.
Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren pek çok ürün doğrudan ya da dolaylı olarak iletişim üzerine etki etmeyi başarıyor. Bu ürünlerden birisi olan ve 90’lı yıllardan itibaren aktif kullanımı hızla artan cep telefonları ilk yayıldığı dönemde yalnızca sesli iletişim kurulmasına izin verirken, 2000’li yıllara doğru mesaj kanalıyla iletişim kurulması imkanını tanımıştır.

 

Bugün, neredeyse cep telefonu sahibi olmayan hiç kimse olmadığını düşünürken potansiyel kullanıcı kitlesi ve iletişim ağı daha net görülecektir. Bu bakımdan incelendiğinde cep telefonlarında yapılan yeniliklerde aynı zamanda iletişim tabanında yeni yöntemlerin gelişmesini sağlamaktadır. Bundan 5 – 6 yıl öncesine kadar kullanılan mesaj ağında ise daha çok operatör bazlı uygulamalar ön plandaydı.

 

Günümüzde baktığımızda ise Whatsapp gibi uygulamalar yanı sıra mobil olarak internet tabanlı çalışan mesajlaşma uygulamalarının ön plana çıktığını görüyoruz. Bu uygulamalar doğrudan wi-fi ya da hücresel veri tabanlı olarak internet bağlantınızı kullanarak, ekli olan kullanıcılara ulaşmanızı sağlamakta, yalnızca sesli ya da metin mesajlarınızı değil görüntülü konuşmanıza da imkan tanımaktadır.

 

Whatsapp Nasıl İndirilir öncelikle açıklayalım. Google Play Store, Apple Store veya Microsoft Marketten indirebilirsiniz. Çeşitli indirme sitelerinde de bu uygulama bulunmaktadır.

 

Whatsapp Ne İşe Yarar ?

Whatsapp ya da Whatsapp Messenger, akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilmiş olan, platformlar arası iletişimde önemli bir yeri bulunan, hem mesajlaşma hem de arama uygulaması olarak bilinmektedir. Hali hazırda pek çok telefon ve marka türünde kullanılabilen Whatsapp, başlıca Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia gibi markaların ürünlerinde kullanılabilmektedir.

İlk olarak 2010 tarihinde yayınlanan Whatsapp sürümü, kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Bu sürümde, kısmen bir sosyal ağ görevi gören Whatsapp, telefon numaranıza bağlı olarak oluşturulan profil ile iletişim kurmanızı sağlamaktaydı. 2013 tarihinde Facebook tarafından satın alınan hizmet, bugün yaklaşık 900 milyon kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

 

Hem web hem de mobil platformda, indirmiş olduğunuz uygulamada gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra rehberinizde ekli olan ve Whatsapp kullanan kişilerle wi-fi ya da hücresel ağınızı kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Bu iletişim yalnızca metin ve sesli mesajlar ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda görüntülü de olabilmekte, veri aktarımına izin vermektedir.

 

Whatsapp Görüntülü Arama Nasıl Yapılır kısaca açıklayalım ; sohbet pencerenizde arama tuşuna bastığınızda sesli ve görüntülü arama seçenekleri çıkmaktadır. O bölümde görüntülü aramayı seçerseniz rahatlıkla karşınızdaki kişiyle görüntülü olarak sohbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK