Yaz Tatilinde Ne Yapmalı Akdeniz’e mi Karadeniz’e mi Gitmeli ?

Yaz Tatilinde Ne Yapmalı Akdeniz’e mi Karadeniz’e mi Gitmeli ?

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Karadeniz Manzaları

Ülkemiz öyle güzel bir ülkedir ki her bölgesinde bizi bizden alıp götürecek güzellikler yer almaktadır. Bir yerde yeşil ve doğanın uyumu varken diğer yerde deniz, kum ve güneşin uyumunu görebiliriz, ayrıca kültür turizmi, balon turizmi ve dini turizm alanlarında da bir çok farklı seçenek mevcuttur. Tatil yapmak isteyenler için seçenek bu kadar fazla olunca insanlarda bir kafa karışıklığı olmakta peki o kafa karışıklığında ne yapılabilir. ?

 

İşte o zaman en çok şu soru yanıtını arar Yaz Tatilinde Ne Yapmalı Akdeniz’e mi Karadeniz’e mi Gitmeli ?. Bir tarafta yemyeşil yaylaları ile Karadeniz diğer tarafta ise Deniz, Kum ve Güneşin Başkenti Akdeniz… Seçimde yardımcı olacak bilgiler yazı devamında..

Neden Karadeniz Tatili ?

Havalar iyiden iyiye ısındı her ne kadar mevsimler artık eskisi kadar sıcak olmasa da yaz mevsiminin başlangıcı okulların kapanması derken bir çoğu için yıllık tatilin geldiğini gösterir. Tabi ben yaz aylarında tatil yapmayı hayal olarak gören ve bir türlü gerçekleştiremeyen bir kişi olarak sizlere kendimce bir tatil önerisinde bulunmak istedim. Aslında alışılagelmiş tatil anlayışından öte kendince fikirler ile farklı bir tatil daha iyi olacak diye düşünmekteyim. Günümüzde bir çok kişi için tatil demek ya kışın kayak yapmak yada yazın kendini sıcağın altında yakmak gibi görülmekte. Neyse çok konuşmadan ben görüşümü sizinle paylaşayım.
Yaz aylarında tatil yapmak istediğimde sıcaktan kendimi yakmak yerine güneşin boğucu olmadığı, orman ve yeşilin bol olduğu Karadeniz bölgesinde tatil yapmak benim en güzel hayalimdir. İnsanlar sıcağın altında bronzlaşmak adına kendilerini yakarken ve ilerleyen dönemlerde Cilt Kanseri yada benzeri hastalıklarla uğraşmak zorunda kalma ihtimali varken neden kendimi yakayım değil mi ?

Karadeniz Manzara Resimleri

Bu yüzdendir ki havalar ısınmaya başladığında Karadeniz bölgesinde bir tura çıkmak çok güzel olacaktır. Eğer ben deniz istiyorum diyorsanız eğer Bartın, Kastamonu ve Samsun illerinde tatil için gidebileceğiniz plajlar bulunmaktadır. Dilerseniz aşırı boğucu olmayan bir sıcaklıktaki Karadeniz de hem deniz ikliminin sıcaklığını hissedip uygun saatler içinde güneşlenirken hemde yeşilin egemen olduğu Karadeniz Coğrafyasında orman havasını alabilirsiniz. Eğer güneşlenmekten pek hoşlanmam diyorsanız eğer Trabzon, Rize ve Artvin illerinde bulunan yaylalarda temiz yayla havasını ciğerlerinize çekerek tatilinizi yapabilirsiniz.

Akdeniz Manzara Resimleri

Peki Karadeniz Tatilinin alternatifi ne olabilir derseniz Akdeniz Tatili onun yerine geçebilir. Akdeniz Bölgesinde genelde yaz ayları tatil için tercih edilirken ben sağlık açısından riskli olabileceğini düşündüğümden dolayı Yaz Tatili için Akdeniz yerine Karadeniz bölgesini tercih etmekteyim. Peki Akdenizde hiç mi tatil yapamayacağım diyorsanız eğer Sonbahar Mevsiminde Tatil için en uygun yer Akdeniz bölgesi olur diye düşünüyorum. Çünkü aşırı yakıcı güneş iklimi veda edip o boğucu nemli havalar yavaş yavaş ben artık yokum dediği noktada Akdeniz Tatili Yapılabilir diyebilirim. Tabi sizlerin bir çoğu yine de ne dersen de ben Yaz Tatili İçin Gidilecek Yerlerin başında Akdeniz Bölgesini koyuyorum diyeceksiniz.
Bu da sizlerin kişisel seçimidir ve saygı duyuyorum. Aşırı sıcağı sevmediğimden ve Güneşin Zararlı Etkilerinden etkilenmek istemediğim için Akdeniz Tatilini son bahar aylarına, Karadeniz Tatilini ise İlkbahar aylarına uygun görüyorum.
Vikipedi Türk

BİR CEVAP BIRAK