Yazılım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Yazılım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
Yazılım Mühendisi Maaşları ve İş İmkanları

Günümüzde gelişim kaydeden ve en önemli meslek dallarından birisi olarak kabul edilen yazılım mühendisliği gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde göz önünde olan çalışma alanları arasında bulunuyor. Bugün, teknolojinin gelişimiyle birlikte artık hemen her alanda bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile desteklenen ürünlerin yer aldığını görüyoruz.

 

Evlerimizden sokaklara, fabrikalardan sosyal alanlara kadar yer alan teknolojik ürünler, bir donanım olarak adlandırılsa da çalışması, programlanabilmesi ya da yeni bir tanım kazandırılabilmesi için yazılıma ihtiyaç duymaktadır. Henüz ülkemizde yeni gelişmeye başlayan bir sektör olmasına karşın, Avrupa ülkelerinde ve bilhassa ABD gibi ülkelerde yazılım mühendisleri oldukça iyi çalışma şartları ile hizmet sunmaktadır.

Yazılım mühendisliği diğer mühendislik dallarıyla işbirliği içerisinde olabildiği gibi bu dallarda kullanılan pek çok ekipmanın geliştirilmesi ve programlanmasında görev almaktadır. Bir dönem ağırlıklı olarak dikkat çeken bilgisayar mühendisliğiyle birlikte göz önünde tutulan yazılım mühendisliği günümüzde çok daha fazla önemli hale gelmiştir.

 

Yazılım Mühendisliği Mezunları İş İmkanları ve Fırsatları

Üniversitelerde hazırlıkta dahil olmak üzere beş yıllık bir süreçte eğitimi verilen bu bölümde verilen akademik eğitim yanı sıra staj vb koşullar ile öğrenciler, henüz mezun olmadan önce önemli bir deneyim kazanmakta ve aynı zamanda eğitim almış oldukları süreç içerisinde mesleğe uygun geliştirmeler yapmaktadır. İki yıllık bilgisayar programcılığı gibi bölümlerden de geçiş yapılabilen yazılım mühendisliği, geleceğin en önemli meslek gruplarındandır.

 

Daha çok sayısal tabanlı bir bölüm olması itibariyle alımı yapılan öğrencilerinde sayısal çıkışlı olması gerek matematik gerekse de diğer bilim dallarıyla ilgili olması istenmektedir. Eğitim süresince verilen akademik dilin ağırlıklı olarak İngilizce olması ise bölümden mezun olan kişilerin, mezuniyet sonrasında çok daha iyi çalışma şartlarına sahip olmasını sağlamaktadır.

Yazılım mühendisliğinden mezun olan kişiler devlet kurumları dışında bankalar, hastaneler, savunma sanayisi, bilişime dönük olan şirketlerde iş imkanına sahiptir. Geniş bir çalışma alanı olması, her geçen gün daha fazla önem kazanması nedeniyle yazılım mühendisliğine özgü bir çalışma alanı sınırlandırması yapmak doğru olmayacaktır.

 

Yazılım Mühendisi Maaşları 2018

Yazılım Mühendisi Nedir, Nasıl Olunur, Maaşları

4 yıllık zorlu bir eğitim sürecinden sonra mesleki yetkinliğe ulaşarak çalışmaya başlayan yazılım mühendisleri ülkemizde yazılım sektörü tam anlamıyla gelişmiş bir sektör olmadığından dolayı hak ettiği seviyenin oldukça altında bir maaş ile çalışmaktadır. Yazılım Mühendisi Maaşları 2017 Yılında eğitimini yeni tamamlamış deneyimsiz veya bir iki yıl deneyimli yazılım mühendisi için 1700 ile 2600 lira arası bir seviyededir. Daha fazla deneyime sahip olan yazılım mühendisleri mesleki yetkinlikleri ve çalışmış oldukları firmaya, kuruma göre gelir elde etmektedir. Piyasa ortalaması 2600 ile 5500 lira civarlarındadır. Ancak daha yüksek ücret skalasında maaş alan ve alanında kendini oldukça geliştirmiş uzman yazılım mühendisleri de bulunmaktadır. Maaş durumunun daha iyi olması, daha yüksek gelir elde edebilmek için mesleki açıdan gelişmiş olan yazılım mühendisleri her zaman için daha şanslı olacaktır.

Kariyer Hayatınızda başarılar.

BİR CEVAP BIRAK