Yedikule Zindanları Nerededir ?

Yedikule Zindanları Nerededir ?

Genel
PAYLAŞ

İstanbul’un en eski tarihi yapılarından biri de Yedikule Zindanları’dır. Aslında genel itibariyle zindan olarak değilde şehre gelen yabancı soylu kişilerin ve kralların karşılanması amacıyla inşa ettirilen Yedikule Zindanlarının yapılış tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Milattan sonra 413-439 tarihleri arasında Bizans İmparatorluğu tarafından inşa ettirilen Yedikule Zindanları bugün halini ise İstanbul fethinden sonra almıştır. İstanbul fethedilmeden önceki dönemlerde genellikle hapishane olarak kullanılan Yedikule Zindanları Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethetmesiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğunun kontrolü altına girdi. Fatih Sultan Mehmet Han döneminde de bir süre daha hapishane olarak kullanılan Yedikule Zindanları ayrıca hayvanat bahçesi ve sanat evi olarak da kullanıldı.

 

Zindanlara Yedikule Denilmesinin Nedenleri

 

Zindanlara Yedikule denilmesinin başlıca nedeni burada bulunan 7 farklı kulenin bulunması ve her birinin farklı hikayelere sahip olmasıdır.

 

Zindan Kulesi: İsminden de anlaşılacağı gibi zindan olarak kullanılan zindan kulesi ne yazık ki çıkan bir yangın sonucunda önemli bir kısmı yok olmuştur.

Genç Osman Kulesi: Osmanlı İmparatorluğu’nun en genç hükümdalarından biri olan Sultan Genç Osman’ın bu bölümde idam edilmesinden sonra buraya Genç Osman Kulesi denilmiştir.

Hazine Kulesi: Osmanlı İmparatorluğu hazinelerinin bir kısmını bu bölümde saklaması nedeniyle buraya Hazine Kulesi denilmiştir.

III. Ahmet Kulesi: Şiddetli bir deprem sonucunda tamamen yok olan kule III. Ahmet tarafından yaptırıldığından adına da III.Ahmet Kulesi denilmiştir.

Cephanelik Kulesi: Osmanlı Devleti tarafından cephanelik olarak kullanılan kule bu isimle tanınmıştır.

Bayrak Kulesi: Diğer kulelere nazaran oldukça sağlam bir yapıya sahip olan Bayrak Kulesi Bizanslılar döneminde ”Altın Kapı” ismiyle de bilinmekteydi. Kralların giriş kapısının hemen üst kısmında buluna Bayrak Kulesinin hemen alt kısmında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı yeniçeri askerlerinin nöbet tutması ve Osmanlı sancağının burada yer almasından dolayı buraya Bayrak Kulesi denilmiştir.

Top Kulesi: Uzun dönemler hapishane olarak kullanılan Top Kulesi ne yazık bir yangın sonucunda birçok özelliğini kaybetmiştir.

 

Günümüzde birçok yerli ve yabancı turist tarafından halen ziyaret edilen Yedikule Zindanları özellikle tarihi zindanlarının gizemli duruşu ve padişah Genç Osman’nın idam edildiği odanın burada yer alması Yedikule Zindanları’na olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Bugün maalesef önemli bir bölümünün çeşitli nedenlere bağlı olarak tahrip edildiği Yedikule Zindanları Bakırköy sahili boyunca uzanmaktadır. Tarihin eşsiz ve bir o kadar da karanlık havasına sahip olan Yedikule Zindanları İstanbul ilinin kısmen de olsa varlığını sürdüren tarihi yapıları arasında bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK