Yeşilin Doğayla Buluştuğu Şehir Boluyu Tanıyalım

Yeşilin Doğayla Buluştuğu Şehir Boluyu Tanıyalım

Gezelim Görelim
PAYLAŞ

Batı Karadeniz Bölgemizde doğal ve kültürel güzellikleriyle dikkat çeken ilimizdir Bolu.Bolu  ilimizin tarihçesi  MÖ. Yıllarda Hititlere kadar dayanmaktadır. Bu yüzdendir ki içerisinde birçok tarihi güzelliği de içinde barındırmaktadır. Günümüzde ise Bolu denince doğal güzelliklerin dışında Köroğlu destanı akla gelmektedir.Köroğlu zulme karşı durarak halkın hakkını korumasıyla destansı bir kahraman olmuştur.Yıllardır Bolu ilinin sembolü olarak kullanılmaktadır.

 

Bolu İzzet  BAYSAL kenti olarak ta anılmaktadır .İzzet BAYSAL hayatı boyunca Bolu ilinin gelişmesi için tüm varlığını harcayan ve BOLUNUN BABASI ünvanını alan bir kişidir.Bolu’da her köşede İzzet BAYSAL adını ve ilimize kazandırdığı değerleri görebilirsiniz.

Evet ne demiştik Bolu birçok tarihi ve doğal güzelliği içinde barındırmaktadır .Haydi bu güzellikler biz göz gezdirelim.Bolu kaplıcaları,türbeleri, camileri, gölleri,yaylaları,milli parkları ,tarihi dokuya sahip evleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle sizlere görsel bir şölen sunmaktadır.

 

Sizler için Bolu ilindeki tarihi eserleri kısaca tanıtalım. Akşemsettin Türbesi Göynük ilçesinde bulunmaktadır.Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.Tarihi kokusunu hissedebilirsiniz.Her yıl Akşemsettin Efendiyi anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Tokad-i Hayreddin Türbesi, Ömer Sekkin Türbesi, Aşağı Tekke Türbesi, Ümmi Kemal Türbesi, Kasım Dede Türbesi, Babahızır Türbesi görülmeye değer diğer türbeleridir.Bolu’da bulunan Göynük Evlerini,Mudurnu Evlerini ve Seben Kaya evlerini görmeden gezinizi tam saymayın.Gerede ‘de  bulunan Asar Kalesi Bizans kalıntılarını üzerinde taşımaktadır.Bolu’da bulunan Büyük Cami (Yıldırım Beyazıt Cami), Kadı Cami, Saraçhane Cami, İmaret Cami, Ilıca Cami, Ilıca Cami, Süleyman Paşa Cami, Yıldırım Cami, Kanunî Cami, Yukarı Tekke Cami, Eskiçağa Yıldırım Cami tarihi mimari dokularıyla  görülmeye değer nitelik taşımaktadır.

Bolu Taşhanı ve tarihi hamamlarıyla da tarihi zenginliklerini göz önüne sermektedir.Han ve hamamlar süsleme özellikleriyle tarihe yolculuk yaptırmaktadır.Peki  Bolu bunlardan mı ibaret ? Tabiki değil.Hazırlanın Bolunun Gezilecek Yerleri, Doğal Güzellikleri Hakkında Bilgilerde sıra şimdi kaplıca ,göl ve yayla turizmi turuna çıkıyoruz.Karacasu termal tesisleri ve başlıca Babas,Sarot,Bağlum,Çatak kaplıcaları olup birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Gelelim göllerimize sanmıyorum ki Bolu denince aklınıza Abant Gölü gelmesin. Abant Gölü her mevsim eşsiz doğasıyla izleri selamlamaktadır.Yedi Göller,Seben Gölü,Gölcük,Kara Murat Gölü,Yeniçağa Gölü,Gölköy Baraj Gölü,Sünnet Gölü,Sülük Gölü ve Karagöl başlıca görülmesi gereken göllerdir.Hem piknik hem avcılık hem de doğa sporlarını yapabileceğiniz kayak merkezleri ve yaylaları ve Bolu’nun pamukkalesi Akkaya  Boğaz’ınıda.içinde barındırmaktadır yeşil cenneti Bolu.

Bolu Kültürü Denilince akla başka ne mi gelir.. Onu da açıklayalım…

Gelelim  en can alıcı nokta yemek kültürümüze .Dünyanın  en önde gelen aşçılık lise ve üniveriste eğitimi Mengen ilçesinde verilmektedir.Dünyanın ünlü aşçıları ilimizden çıkmaktadır.Yöresel yemeklerimiz olan  Yayla çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, saray helvası, Bolu Beyi tatlısı, Mudurnu baklası, uğut tatlısını tatmadan ilimizden ayrılmayın.

 

Doğal ,tarihi ve kültürel güzellikleri eşsiz yeşillikler arasında yaşamak isterseniz rotanızı Bolu’ya çevirmenizi bekleriz

Gül Bilgin TURSUN

BİR CEVAP BIRAK