Yönetmen Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Yönetmen Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Mesleki tanıtımlara Yönetmenlik Hakkında Bilgileri sizleer aktarmaya çalıştığımız bu paylaşım ile açıklamak istiyoruz. İnsanların temel hobilerinden biridir evde oturup televizyon izlemek yada zaman zaman fırsat buldukça sinemaya gitmek.

Peki gerek televizyon dizisi gerek sinema denildiği zaman aklınıza ne gelir diye sorduğumuzda bir çoğunuz sadece dizi ve sinema yıldızlarını söyler ancak bir dizinin dizi olabilmesi,sinema olabilmesi için o işin mutfağında olan insanları da tanımamız gerekmektedir.

Bu sektörde işin mutfağının başında ise Yönetmenler yer almaktadır. Gelir birlikte bakalım Yönetmen Nası Olunur sorusunun yanıtına.

Günümüzde hem televizyon hem de sinemada yayınlanmakta olan yapımlarda görev alan teknik ekip içerisinde bulunan ve neredeyse yapımın ekranlara taşınmasında en önemli sorumluluklardan birini üstlenen yönetmenler, basit ifadesi ile herhangi bir oluşumu ya da sinema – dizi yapımını yöneten kişi olarak ifade edilebilir.

 

Yapımın hazırlanışı, çekimler ve kimlerin yapıma dahil olacağı gibi pek çok teknik detay yönetmenler tarafından belirlenmektedir.

Bugün, ekranlarda yayınlanan yapımları takip eden dizi ve filmleri izlemekten hoşlanan birçok kişi ve özellikle henüz üniversite eğitimi almamış kişiler yönetmen olma isteği ile hareket etmektedir.

Doğrudan bu tür bir eğitim verilmemekle birlikte daha çok üniversitelerde radyo televizyon ve konservatuarlarda eğitim alan kişilerin, daha önceden medya deneyimi olanların bu tür alanlarda çalıştığını görebiliriz.

 

Yönetmen olmak isteyen kişilerin yukarıda sayılı olan akademik eğitimler dışında bu alana ilgi duyması ve mümkün ise staj türünde çalışmaları bir yapım bünyesinde yapması yararlı olacaktır.

Yine harici olarak kendini kamera önü ve arkasında geliştirmek, deneyim kazanmak ve yeni fikirler sunmak, yönetmen olma yolunda atılacak ilk adımlardır.

 

Yönetmen Nedir? Nasıl Yönetmen Olunur?

Yönetmenler, kuruluş ve oluşumları, dizi ve sinema filmlerini yöneten, bu yapımlarda ihtiyaç duyulan kadronun oluşturulmasını sağlayan, aynı zamanda yapım içerisinde planlamaları yapan kişiler olarak ifade edilebilir.

Doğrudan bir eğitim alanı olmamakla birlikte yukarıda da belirttiğimiz şekliyle daha çok staj usulü çalışmalar yapan, radyo, sinema eğitimi alan kişilerin yönetmenliğe yöneldiği bilinmektedir.

 

Yönetmenlerin genel sorumluluklarına baktığımızda ise senaryonun yapım içerisinde işleyişinden aktörlerin ve aktrislerin rollerine, sahne içerisinde ki hareketlerine kadar pek çok detayın yönetmen tarafından planlandığı görülmektedir.

İhtiyaç duyulan anlarda yönetmenler, dizi ve filmlerde senaryonun hazırlanmasında da görev almaktadır.

 

Yönetmen Ne İş Yapar

Yönetmen Nedir, Ne İş Yapar, Film Yönetmeni Nasıl Olunur?

Günümüzde devam etmekte olan dizi ve film projelerinde yer alan yönetmenler, yalnızca sayılı olan görevleri değil aynı zamanda yapım içerisinde ihtiyaç duyulan diğer ek işlerinde planlamasını yapabilmektedir.

 

Aktif olarak sanat yaşamına atılan, oyunculuk eğitimi alan ya da sahne önüne ilişkin çalışmalar yapan kişilerin yönetmenliği daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Ali ÜNAL

Not: Bir çok insanın hayali film ve sinema yıldızı olmaktır an ben her zaman için farklı olmanın daha güzel olduğunu düşünüyorum ve işin mutfağında olmak güzeldir diyorum, yani gelin yıldız değil yıldızlara yön veren yönetmen olun.

BİR CEVAP BIRAK