Yörük Ali Efe Kimdir

Yörük Ali Efe Kimdir

Kısa Biyografiler
PAYLAŞ
Yörük Ali Efe Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Yörük Ali Efenin Hayat Hikayesi

Anadolu topraklarının işgali sonrasında yurt genelinde başlamış olan işgale karşı direniş ve yeniden bağımsızlığı kazanma mücadelemizde önemli başarıları olan Yörük Ali Efenin Ege Bölgesinde Kurtuluş Savaşında ki kahramanlıkları günümüzde bile dilden dile anlatılagelir. 1896 Senesinde Sultanhisar kazasına bağlı olan Kavaklı köyünde dünyaya gelmiştir. Yaşamış olduğu yörede tanınmış ve Köklü bir ailenin mensubu olan Yörük Ali, 1916’da İzmir ilinde askerlik görevini yapmış olduğu dönemde yapılmış olan bir hakâreti hazmememesinden dolayı dağa çıkmıştır. Üç yıl kadar bir zaman müddetince devam edençete hayatı sonrasında hükümet güçlerine teslim olmuştur.

Milli Mücadele de Yörük Ali Efe

Sevr Antlaşması ve Mondros Mütarekesi yapıldıktan sonra ki süreçte Vatan topraklarını işgal etmeye başlayan Yunan ordusuna karşı koymak  ve işgale son vermek için mücadele etmek amacıyla adamlarını tekrardan toplayarak çete savaşlarına başlamıştır. Yörük Ali Efenin ve çetesinin Yunanlılara karşı başlatmış olduğu bu harekat, İzmir ve Aydın bölgesinde halkta bir bilinç olmuşmasına Millî Mücâdelenin başlamasına vesile olmuştur. Çok fazla bir zaman süreci geçmeden alay düzeyinde bir sayıda askere sâhip olan çete, “Millî Aydın Alayı” olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.

Yörük Ali Efe Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Bazı dönemlerde Kıllı Efe ve Demirci Efe kuvvetleri ile birlikte hareket ederek yapmış oldukları savaşlarda Yunan silahlı kuvvetlerine oldukça büyük zâiyatlar verdirdiler. Kurtuluş Savaşı yapıldığı dönemde oldukça büyük kahramanlıklar gösteren bu alay, hali hazırda 37. Tümende “Yörük Ali Efe Alayı” adıyla muhafaza edilmeye devam etmektedir.

Ege bölgesinde Yunan kuvvetlerini durmak ve oyalamak gibi Milli Mücadele için gerekli ve yararlı olan bir çok önemli hizmet veren Yörük Ali Efe, çetelerin kaldırılmasından sonra emrinde bulunmakta olan kuvvetleri dağıtmıştır. Vermiş olduğu hizmetlerden ötürü kendisi Milis Albayı rütbesi ve İstiklâl Madalyası ile taltif edilmiştir. Kurtuluş Savaşından sonraki süreçte Yenipazar kazasına yerleşen Ali Efe, yaşamının son dönemlerni zirâat ve ticâretle geçirdi ve 1953 yılında vefât etti.

Yörük Ali Hayatı ve Kahramanlıkları Belgeseli Video

Kurtuluş Mücadelemizin kahramanlarından Yörük Ali Efenin ve Arkadaşlarının Hayatına Dair Kesitleri Bu Belgesel ile daha iyi anlamışsınızdır umarım.
Bu millet her daim kahramanlıkları ile dünyaya kendini kanıtlamış bir millettir. Dedelerinize layık bir torun olmanız dileğiyle.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK