Yumurta Çatlamadan Nasıl Haşlanır? Nasıl Kaynatılır?

Yumurta Çatlamadan Nasıl Haşlanır? Nasıl Kaynatılır?

Kolay ve Pratik Tarifler
PAYLAŞ

İnsan Beslenmesi İçin Gerekli Olan Besinler Arasında İlk Sıralarda Olan Yumurta İle İlgili En Fazla Kullanılan Tüketim Yöntemi Olan Haşlama Konusunda Sıklıkla Merak Edilir Çatlatmadan Haşlama. Hemen herkes yumurta haşlamanın bir yöntemi ya da usulü olacağına inanmadan daha önceki alışkanlıklarına göre haşlama yapmaktadır. Genellikle çatlak olan ya da kısmen zarar gören yumurtalar haşlama sırasında açılabilmekte, kötü kokularla birlikte aynı zamanda çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan yumurta haşlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yumurtanın çatlamasının önlenmesidir.

 

Rafadan, kayısı ya da lop olarak adlandırılan haşlama türleri, yumurtayı kullanacağınız alan ve tüketim alışkanlıklarınıza göre değişiklik göstermektedir. Yumurtayı haşlama aşamasına geçmeden önce yumurtanın temiz, son tüketim tarihi geçmemiş ve çatlak içermeyen bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Yumurtayı Çatlatmadan Haşlama ve Kaynatma 

Genellikle yumurta haşlanırken cezveler kullanılıyor olsa da kullanacağınız yumurta sayısına göre daha geniş bir kap seçmeniz yararlı olacaktır. Yumurtaları kap içerisine koyduktan sonra üzerine, yumurta seviyesini bir bardak geçecek kadar su eklenmelidir. Bu aşamaya kadar yumurtaların haşlanması için tüm şartlar yerine getirilmiş olsa da çatlamayı önlemek için eklemeniz gereken farklı şeylerde bulunmaktadır.

 

Haşlanma sırasında yumurtalarda oluşan çatlak ve sızmalar, kötü kokulara neden olmaktadır. Bu bakımdan yaygın olarak kullanılan tuz, çatlamayı doğrudan önleyebilir. Bir tatlı kaşığı ya da çay kaşığı kadar tuzu kaynama sırasında kaba ekleyebilirsiniz. Eğer tuz sizin için yeterli bir çözüm olmuyor ise yumurtaların üzerine aynı miktarda tuz yerine sirke de ekleyerek çatlamayı önleyebilirsiniz.

 

Bir diğer yöntemde ise buzdolabından çıkardığınız yumurtanın aşırı soğuk olması durumunda 10 – 15 saniye kadar ılık suda yıkanarak kaba eklenmesi ve kaynama öncesinde tuzun eklenmesi önerilmektedir. Bu sayede yumurtalar sıcak – soğuk değişimleri nedeniyle zarar görmeyecek, haşlanma sırasında ise sızma ve çatlama gibi problemler önlenecektir.

Rafadan yumurta hazırlamak için su kaynadıktan sonra yumurtayı suya eklemeli ve yaklaşık 1 – 2 dakika arası kaynatmalısınız. Bu sayede suyun sıcaklığı ile rafadan yumurta elde edilebilir.

Kayısı yumurta elde edebilmek için yumurta kaynadıktan sonra soğuk su içerisine koyun ve birkaç dakika kadar bekletin.

Lop yumurta elde etmek içinse kaynadıktan sonra 4 – 5 dakika kadar soğuk su içerisinde yumurtaları bekletmeniz yeterlidir.

Uzmanlarca Belirtilen İdeal Yumurta Haşlama Süresi 10 Dakikadır.

Yumurtanın Yararları ve Kaynatma Süresi

Yumurtayı Nasıl Tüketmeliyiz

Uzmanlarca yumurta tüketimini yapılırken günlük 1 adet organik yumurta yenilmesi ve bu yumurtanın yaklaşık olarak 10 dk kadar pişirilmesi önerilmektedir. Ancak kullanmış olduğunuz ocak ve yumurtanızın organik olup olmaması durumuna göre bu pişirmede farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu pişirme süresi sonuna yumurta iç kısmının yarı pişmiş durumda olduğunu görürseniz eğer bir daha ki pişirme işleminde 1 veya 1,5 dakika daha fazladan pişirebilirsiniz, gri halka oluşumu ile karşılaşmayacak bir biçimde süreyi ayarlamanız gerekmektedir. En ucuz ve yaygın demir ve protein edinme kaynaklarımızdan biri olan yumurta tokluk hissi verir. Çocuklarımızın gelişimi için ve kendimiz içinde lazım olan demir ile proteini almak için eğer uzmanlarca tüketmemeniz söylenmediyse düzenli olarak yumurta tüketebilirsiniz.

 

Yumurtanın Yararları Nelerdir Merak Edenlere

  • İnsan vücudunda ihtiyaç duyulan 20 aminoasidin 11 tanesini vücut üretmektedir geriye kalan 9 aminoasit yumurta da bulunmaktadır.
  • Yumurta içeriğinde bulunan kalsiyum demir kemik erimesini önlemeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca D Vitamini de bulunan yumurta dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Günlük tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğum selenyumun % 22 lik kısmını bu besin maddesinden alabilirsiniz.
  • İçeriğinde yer alan B vitamini ve Omega-3 yağları saç, tırnak ve cildi güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Vücut geliştirme sporu ile uğraşanların ihtiyaç duyduğu proteini elde edebilecekleri kaynakların başında gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK