Yürümenin Faydaları, Zararları ve Etkileri Nelerdir

Yürümenin Faydaları, Zararları ve Etkileri Nelerdir

Sağlık
PAYLAŞ
Yürüyüş Yapmanın Yararları, Zararları

Sağlıklı Yaşam İçin Düzenli ve Tempolu Yürüyüş Yapmanın Yararları Sıklıkla Konuşulur Ancak Yürüyüş Yapmanın Zararları Var mı sorusu da Sıklıkla Sorulmaktadır.

Yürüyüş Yapmanın Yarar ve Zararları

Bugün, pek çok hastalığın temelinde hareketsiz yaşamın büyük etkisi bulunmaktadır. Gerek iş hayatı gerekse de eğitim nedeniyle yalnızca belirli bir çizgide hareket eden kişilerde önemli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Özellikle genç nüfusu yakından ilgilendiren bu sorun, teknolojinin gelişimiyle giderek artmaya başlamıştır. Teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanan insanlar daha hareketsiz bir yaşamın kollarına kendilerini teslim etmektedirler.

Bir Alışveriş Merkezinde veya binada, metro içinde rahatlıkla çıkabileceğimiz merdivenler varken ya yürüyen merdivenlere yöneliyoruz yada asansörlere doğru hareketleniyoruz. Ayrıca yürüyerek beş dakikada gidebileceğimiz yerlere araba ile gidiyoruz.

Yürümenin Sağlığımıza Faydaları

Düzenli Yürüyüş Yapma

Hareketsiz yaşam, insan hayatını tehdit eden en önemli unsurlardan birisidir. İş hayatı içerisinde olan ve masabaşı iş yapan kişiler, tüm günü belirli bir alan içerisinde geçirdiği için daha fazla hareketsiz kalmaktadır. Yine gelişen teknolojinin getirdiği yararlar kadar zararlı etkileri de bulunmaktadır.

Eğer düzenli olarak spor yapmaya vaktiniz yok ise yürüyüş yaparak aradaki açığı kapatabilir, hareketsiz yaşamdan kurtulabilirsiniz. Yürümek, metabolizmayı hızlandırır, kalp kası ve diğer kasların çok daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca başta kalp hastalıkları olmak üzere koroner kalp rahatsızlıklarına karşı da yararlı etkileri bulunmaktadır.

Yürüyüş yaparak, dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda sindirimin daha kolay hale gelmesine ve solunum kapasitesinin artmasına neden olur. Buna ek olarak yürüyüş yapmak vücudun zinde ve daha sağlıklı olmasını, eklem ve kas esnekliğini doğrudan artırmaktadır.

Bakın arkadaşlar yürümek bizim için ne kadar da çok faydayı barındıran bir şey. Hadi gelin yarın yürüyen merdivenlere yönelmeyin, çıkın evinizden eşiniz ile çocuğunuz ile yürüyün sohbet orta tempo ile… Unutmayın ki sağlıklı yaşam sizin elinizde.. Yarınlar için bugünden spora, egzersize ve yürüyüşe…

Fazla Yürüyüş Yapmanın Zararları ?

  • Kalp, Şeker ve Tansiyon Gibi Bir Rahatsızlığınız Var İse Yürüyüş Yapmadan Önce Mutlak Bir Şekilde Hekiminize Danışınız.
  • Çok Sıcak Havalarda ve güneş tepenizde iken yürüyüş yaparsanız tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yürüyüş Yaparken ve yürüyüş sonrası bol miktarda su tüketiniz aksi durumda vücut susuz kalınca ödem oluşumu ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda yürümenin sağlığımıza faydaları, yararları ve  insan sağlığına olan etkilerine dair merak edilenleri yanıtladık.

BİR CEVAP BIRAK